Doğum Kontrol

Doğum ile ilgili bilmek istedikleriniz..

Moderatör: merve04

Ati10
Admin
Admin
Mesajlar: 3938
Kayıt: 12 Eki 2006, 01:48
Konum: burhaniye
İletişim:

Doğum Kontrol

Mesajgönderen Ati10 » 04 Oca 2007, 20:13

Doğum kontrol yöntemleri, etkileri ve kadın sağlığı..

Ati10
Admin
Admin
Mesajlar: 3938
Kayıt: 12 Eki 2006, 01:48
Konum: burhaniye
İletişim:

Mesajgönderen Ati10 » 04 Oca 2007, 20:14

Modern doğum kontrol yöntemleri-1

Doğum kontrol hapları:
Kadınların vücutlarında salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarının
benzerlerini içeren haplardır. Etki mekanizması; esas olarak bu hapların kullanıldığı sürece yumurtlamanın durmasına dayanır. Ayrıca rahim içindeki tabakanın incelmesine ve yumurtanın buraya yerleşmesine engel olduğu gibi rahim ağzındaki akıntıyı koyulaştırarak spermin içeri girmesini engeller.
En etkin doğum kontrol yöntemlerindendir. Yüzde 99 gebelikten korur.
Ancak cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz...
Hapların kesilmesiyle (hatta artık çok düşük doz hormon içeren haplar olduğu için birkaç gün unutulduğunda dahi) yumurtlama başlar. Asla kısırlığa neden olmazlar.
En çok araştırma yapılmış, en çok bilinen yöntemdir.
Kadınları rahim ve yumurtalık kanserine karşı korur.
Adet öncesi oluşan ağrı ve gerginliği azaltır.
Adet kanamasını gün ve miktar olarak azaltır.
Dış gebelik riskini ortadan kaldırır.
Kadının kendi başına kullanabileceği, istediğinde bırakabileceği bir yöntemdir.
Düzenli adet görülmesini sağlar.
Halk arasında yaygın söylentinin aksine, kilo artışına veya sinirliliğe neden olmaz.
Doğum kontrol haplarının etkili olması için adetin 1. günü kullanmaya başlanmalıdır. Her kutudan 21 hap çıkar. 21 gün boyunca her gün 1 hap içilir. Unutmamak için hapların göz önünde bir yerde olması ve her gün aynı saatte içilmesi uygundur. Tercihan akşam içilebilir. 21 hap bitince, 7 gün ara verilir. Bu 7 gün içinde herhangi bir gün adet kanaması başlar. 7 gün aranın sonunda diğer kutuya başlanır (adetin hangi gün başladığının ve ne kadar sürdüğünün önemi yoktur). Kısaca tüm haplar için 21 gün kullan-7 gün ara ver kuralı vardır.
Ancak; 35 yaştan büyük ve günde 20'den fazla sigara içenlere önerilmez. Karaciğer, kalp ve damar hastalığı olanlar kullanamaz. Yüksek tansiyonu olanlar için ilk tercih olmamalıdır. Nedeni bilinmeyen kanaması olanlar, memesinde kitle olanlar, kanser hastası olanlar kullanamaz.
Emziren anneler bebekleri 6. ayını doldurduktan ve ek gıdalara başladıktan sonra hap kullanabilir. Doğum sonrası diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanmalılar.

Dr. Banu Özmen - Takvim Gazetesi

esengül
Global Moderatör
Global Moderatör
Mesajlar: 25875
Kayıt: 13 Eki 2006, 18:49
İletişim:

Mesajgönderen esengül » 08 Oca 2007, 19:55

Doğum Kontrol Yöntemleri ve Riskleri

Günümüzde doğum kontrolünde pek çok yöntem kullanılmakta ancak her yıl çeşitli hatalar sonucu, doğum kontrolü başarısız olabilmektedir. Başlıca doğum kontrol yöntemleri ve hamilelik oluşturma riskleri şöyle özetlenebilir:

Geleneksel Yöntemler
Geri Çekme (Coitus interruptus)
Cinsel ilişkide erkeğin, cinsel organını boşalma sıvısının gelmesinden önce hazneden çıkararak, boşalma sıvısını hazne dışına boşaltmasıdır. Türkiye'de 100 çiftten yaklaşık 26'sı geri çekme yöntemi ile korunmaktadır. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski %4-19 arasında değişmektedir.

Takvim Yöntemi
Çiftlerin doğurgan ve doğurgan olmayan günleri hesaplayarak, gebeliğin oluşabileceği günlerde ilişkiden kaçınmaları ve güvenli günlerden yararlanmaları esasına dayanır. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski %7-25 arasında değişmektedir.
Modern Yöntemler

Spiral (Rahim İçi Araç)
Bakırlı ya da hormon içeren, yalnızca uzman sağlık personeli tarafından rahim içine yerleştirilebilen küçük bir araçtır. Daha önce doğum yapmamış kadınlardaki kullanımı sakıncalı olabilmektedir. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski %1-5 arasında değişmektedir.

Prezervatif (Kondom-Kaput)
Cinsel ilişkiden önce, erkek cinsel organına takılan, erkek tohum hücreleri bulunan sıvıyı içinde toplayan ve hazneye akmasını engelleyen, genelde kauçuktan yapılmış ince, esnek bir kılıftır. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski %3-14 arasında değişmektedir.

Diyafram
Kauçuktan yapılmış, yuvarlak, kapak şeklinde rahim ağzına takılan, esnek bir araçtır. Sperm öldürücüler ile birlikte kullanılır. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski %6-20 arasında değişmektedir.

Doğum Kontrol Hapları
Doğal kadınlık hormonlarının yapay formlarının ağızdan vücuda alınması ile, gebeliğin önlenmesi esasına dayanır. Etkinliği için, her gün düzenli alınması gerekmektedir. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski %0.1-5 arasında değişmektedir.

Kadında Tüplerin Bağlanması (Tüp Ligasyonu)
Artık hiç çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlarda, tüplerin ameliyatla bağlanarak doğurganlığın kalıcı olarak sonlandırılmasıdır. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski % 0.5'tir.

Erkekte meni kanallarının bağlanması (Vazektomi)
Artık hiç çocuk sahibi olmak istemeyen erkeklerde, meni kanallarının cerrahi müdahale ile bağlanması işlemidir. Bu yöntem ile hamile kalma riski % 0.1'dir.


KAYNAK-ERTESİ SABAH
Forum Kurallarımız :kitap:

:gul: Nostaljim benim sitem :gul:


İyi şeyler, inandığında...
Daha iyi şeyler, sabrettiğinde...
Ve en iyi şeyler, hiç vazgeçmediğinde gelir.

Mevlana

Ati10
Admin
Admin
Mesajlar: 3938
Kayıt: 12 Eki 2006, 01:48
Konum: burhaniye
İletişim:

Mesajgönderen Ati10 » 09 Oca 2007, 09:57

Modern doğum kontrol yöntemleri-2

Sahim Içi Araç (spiral)
Spermlerin, kadın yumurtasına ulaşmasını engeller. Rahim içi araçlar bu konuda eğitim görmüş sağlık personeli tarafından adet kanamasının olduğu günlerde, kadının gebe olmadığından emin olduktan sonra rahim içine yerleştirilir. En etkin doğum kontrol yöntemlerindendir. % 97 gebelikten korur (hormon içerenler daha yüksek oranda korur). Takıldıktan 24 saat içinde başlayarak 10-12 yıl etkindir. İstendiği zaman çıkartılır, hemen hamile kalınabilir. Normal doğum ve kürtajdan hemen sonra veya ilk 48-72 saat içinde uygulanabilir. Eğer bu yapılmadıysa 40 gün beklemek gerekir. Sezaryandan 8 hafta sonra uygulanabilir.
Aylık ve 3 Aylık Koruyucu İğneler
Yumurtalıklardan yapılan ve üreme işini yöneten hormoların benzerini içeren iğnelerdir. Aylık olanlar ayda bir, 3 aylık olanlar üç ayda bir uygulanır.
Aylık ve 3 aylık iğneler nasıl etki eder? Iğneler kadında yumurtlamayı önler, rahim ağzındaki salgının koyulaşmasını sağlayarak spermlerin geçişini kısıtlar.
İğneler nasıl kullanılır? İlkini adet kanamasının başladığı ilk hafta yapmak gerekir. Sonraki iğneler adet kanamasının durumuna bakmaksızın aylık iğneyse ayda bir, 3 aylık iğneyse 3 ayda bir yapılır.
Aylık iğnenin özellikleri: % 100'e yakın koruma sağlar. Üreme organı iltihabı daha az görülür. Rahim kanserine yakalanma riski azalır. Dış gebelik olasılığı düşer. Yumurtalık kistleri ve iyi huylu meme tümörleri daha az görülür. Bırakıldığında tekrar gebe kalınır. Adet düzenini bozmaz. Bazı kadınlarda yarım-iki kilo kadar artışa neden olabilir. Her ay yaptırmak gerekir. Düzensiz kanaması olanlar, kanseri veya karaciğer bozukluğu olanlar kullanamaz. Emziren kadınlar doğumdan 6 ay sonra başlayabilir.
3 Aylık iğnenin özellikleri: Üreme organı iltihabı daha az görülür. Rahim kanserine yakalanma riski azalır. Dış gebelik olasılığı ortadan kalkar. Şeker hastalığı ve yüksek tansiyonu olan kadınlar güvenle kullanabilir. Bırakıldığında tekrar gebe kalınır (biraz gecikebilir). Düzensiz kanama görülebilir. Yarım-iki kilo kadar artışa neden olabilir. Her 3 ayda bir yaptırmak gerekir. Nedeni belli olmayan düzensiz kanaması olanlar, kanseri olanlar veya kanser şüphesi ile tetkik edilenler, karaciğer bozukluğu olanlar kullanamaz.
Emziren kadınlar doğumdan 6 ay sonra başlayabilir.

Dr. Banu Özmen - Takvim Gazetesi

Ati10
Admin
Admin
Mesajlar: 3938
Kayıt: 12 Eki 2006, 01:48
Konum: burhaniye
İletişim:

Mesajgönderen Ati10 » 09 Oca 2007, 09:57

Modern doğum kontrol yöntemleri (3)

Erkeklerde kanalların bağlanması (vazektomi) yöntemi, hiç çocuk sahibi olmak istemeyenlere uygun bir koruma yöntemidir. Erkekte tohum kanallarının bağlanarak, erkeğin üreme sıvısında tohum (sperm) olmaması sağlanır. Dolayısıyla boşalma sıvısında sperm olmaz. Sperm olmayınca döllenme ve gebelik oluşamaz.
İşlem sonrası ortaya çıkan etki kalıcı ve yüzde 100 koruyucudur.
Bilinen uzun süreli yan etkisi yoktur.
Cinsel hayata olumsuz etkisi yoktur; cinsel isteği ve erkeklerde boşalımı etkilemez.
Çocuk sahibi olmak isteyenler için uygun değildir. Geri dönüşü sağlayacak cerrahi girişimin başarı şansı düşüktür.
İşlem sonrası ilk 20 boşalmada sperm bulunabileceği için ek korunma gereklidir (prezervatif gibi).
Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu değildir.
Çok basit bir uygulamadır. Kansız ve ağrısızdır. 10-15 dakika sürer. Testislerin üstündeki deri lokal uyuşturularak işlem yapılır. Deride iz kalmaz. İşlem bittikten sonra günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.
Kadınlarda tüplerin bağlanması yöntemi de, çocuk istemeyenlere uygun bir yöntemdir. Yumurtalıklarla rahim arasındaki tüpler cerrahi olarak bağlanır. Yumurta tüp bağlı olduğundan, spermle buluşamaz, döllenmegebelik oluşamaz.
İşlem sonrası ortaya çıkan etki kalıcı ve yüzde 100 koruyucudur.
Bilinen uzun süreli yan etkisi yoktur.
Cinsel hayata ve cinsel isteğe olumsuz etkisi yoktur.
Adet düzeninde ve organlarda hiçbir değişiklik yapmaz.
Geri dönüşü sağlayacak cerrahi girişimin başarı şansı düşüktür.
Genel veya lokal anesteziyle yapıldığında ağrılı bir işlem değildir.
Doğumdan, düşükten, gebelik sonlandırmadan hemen sonra ya da istenilen herhangi bir zaman yapılabilir. Adetin bitiş gününden sonra yapılması tercih edilir. Cerrahi bir işlemdir. Genel anestezi vermek veya lokal anestezi ile uyuşturmak gerekebilir. Bu nedenlerden dolayı ancak hastanelerde uzmanlar tarafından uygulanabilir.

Dr. Banu Özmen - Takvim Gazetesi

Ati10
Admin
Admin
Mesajlar: 3938
Kayıt: 12 Eki 2006, 01:48
Konum: burhaniye
İletişim:

Mesajgönderen Ati10 » 12 Oca 2007, 08:02

Modern Doğum Kontrol Yöntemleri -4-

Implanon (Kola takılan cubuk): Yumuşak, plastikten yapılmış, 4 cm. boyunda, 2 mm çapında bir çubuktur. Çok esnektir ve bükülebilir. Çubuğun içinde bir hormon bulunmaktadır (etonorgestrel). Bu çubuk üst kola, deri altına yerleştirilir (sol kolun dirsekten 2 cm. yukarısına cilt altına). İşlem için lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) yapılır. Bu yerleştirme işlemi son derece kolaydır.
Buradan çok az miktarlarda hormon salarak, 3 yıl süreyle gebelikten korunmayı sağlar. Salgılanan hormon kadında yumurtlamayı önler. Ayrıca rahim içindeki tabakanın incelmesine ve yumurtanın buraya yerleşmesine engel olduğu gibi, rahim ağzındaki akıntıyı koyulaştırarak spermin içeri girmesini de engeller.
Implanon adet kanamasının başladığı günden itibaren ilk hafta içinde uygulanır (eğer kişinin gebe olmadığı kesinse herhangi bir zaman da uygulanabilir). Doğumdan sonra kadın emziriyorsa 6 hafta sonra, emzirmiyorsa 4 hafta sonra uygulanabilir. Gebelikten koruyuculuğu oldukça yüksektir. Çıkarılması da doktor tarafından yapılır. Kişinin istediği herhangi bir zaman çıkartılabilir. Kısırlık riski yoktur. Çıkarılır çıkarılmaz, ilk aydan itibaren kadında yumurtlama başlar.
Yan etki olarak bazı kadınlarda kanama düzensizliği yapabilir. Bu durum geçicidir ve sağlık üzerine olumsuz bir etkisi yoktur. Ayrıca düşük oranda da olsa bazı kadınlarda göğüslerde hassasiyet, sinirlilik, kiloda artış ve akne görülebilmektedir.
Kimler için sakıncalıdır?: Nedeni bilinmeyen düzensiz kanaması olanlar, damar rahatsızlığı geçirmiş olanlar, karaciğer bozukluğu olanlar, meme kanseri olanlar için uygun değildir.
Spermisitler: İlişki öncesi vajinaya (hazneye) yerleştirilen krem, köpük, tablet, fitil, sünger ya da jel şeklindedirler. Erkek tohum hücrelerinin (spermlerin) yapısını bozar ve rahim ağzından geçmesini engeller.
Her ilişkiden önce vajinaya derine yerleştirilir. Etkisi 10- 15 dakika sonra başlar ve 1 saat sürer. (Süngerler ilişki sonrası 6- 8 saat vajinada kalmalıdır)
Seyrek cinsel ilişkide bulunan kadınlar için uygundur. Adet düzenini etkilemez. Her cinsel ilişkiden önce yeni bir tane yerleştirmek gerekir.

Dr. Banu Özmen - Takvim Gazetesi

Ati10
Admin
Admin
Mesajlar: 3938
Kayıt: 12 Eki 2006, 01:48
Konum: burhaniye
İletişim:

Mesajgönderen Ati10 » 12 Oca 2007, 08:03

Doğum kontrolü sorularının yanıtlar

Eczaneler aylık iğneyi neden adetin ilk günü dışında yapmıyor? Aylık veya 3 aylık iğneleri sadece ilk kez yaptırıyorsanız adet olunması beklenir. Bunun dışında adet görüp görmemeniz veya hangi günde olduğunuz önemli değil. Aylık iğneleri 30 günde bir, üç aylık iğneleri 90 günde bir yaptırmanız gerekli. Lütfen bu veya diğer sağlık sorunlarınız için bir sağlık kuruluşuna başvurun. Eczane bir sağlık kuruluşu değildir. Sizleri uygun olmayan bir şekilde yönlendirebilirler.
Adetimin birinci günü ilişkiye girdim, hamile kalma korkusuyla ertesi gün hapı içtim. 3 hafta oldu adet görmedim, hamile kalmış olabilir miyim?
Hayır, hamile olma olasılığınız neredeyse yok denebilir. Bir kere hamile kalmak için adet gördüğünüz günü birinci gün sayarsanız 1415. günler ilişkide bulunmanız gerekli. Çünkü yanlızca bu günlerde kadınların genelinde yumurtlama oluyor ve yumurta yanlızca 24 saat yaşayabiliyor.
Adet günlerine göre ilşkide bulunarak korunabilir miyim?
Evet, her ne kadar bu doğal korunma yöntemi diğer modern doğum kontrol yöntemleri gibi yüksek oranda koruyucu olmasa da şunu aklınızda tutmanız ve dikkat etmeniz önemli: 14. ve 15. günlerde kadınlar yumurtlar ve yumurta 24 saat yaşar. Bu günlerden 4-5 gün önceden ve 1-2 gün sonrasında ilişki kurmazsanız hamile kalma şansınız çok azalır. Tam tersine hamile kalmak için özellikle bu günlerde ilişkide bulunmak gerekir.
Doğum kontrol hapı kilo yapar mı?
Hayır, artık haplar son derece düşük dozlarda hormon içeriyor. Yan etkileri de eskisine göre daha az. Haplar kilo yapmaz. Ancak nadir de olsa bazı hanımların iştahını açabilir. 12 kilo kadar fark yapabilir.
Hiç doğum yapmamışlar spiral takabilir mi?
Evet takabilir. Tüpleri bağlatmak dışında hiçbir doğum kontrol yöntemi kısırlık yapmaz!
Doğum yapar yapmaz hangi yöntem uygulanabilir?
Emzirip emzirmediğinize göre değişir. Emziren anneler eğer hemen bir yöntemle korunmaya başlamak istiyorlarsa, spiral (RIA), 3 aylık iğneler, implanon onlar için uygun. Bunlar sütü etkilemezler. Emzirmeyen anne herhangi birini seçebilir.

Dr. Banu Özmen - Takvim Gazetesi

Ati10
Admin
Admin
Mesajlar: 3938
Kayıt: 12 Eki 2006, 01:48
Konum: burhaniye
İletişim:

Mesajgönderen Ati10 » 12 Oca 2007, 08:04

Doğum kontrolü sorularının yanıtları -2-

Sizce en iyi doğum kontrol yöntemi hangisidir?
'En iyi yöntem' diye bir şey yoktur. Kişinin en rahat uygulayabileceği, sağlık durumuna en uygun yöntem hangisi ise o şeçilmelidir. Kişi en başarılı olan, kendi karar vererek seçtiği yöntemi uygular.
Herhangi bir yöntemi kullanmaya başlamadan gebelik testi yaptırmaya gerek var mı?
Eğer öncesinde korunmasız ilişkide bulunulmuşsa, bir gebelik testi yapılması uygun olur.
Spiral ne kadar zamanda bir değiştirilmeli?
Spiral, yani rahim içi araçların değişen sürelerde koruyuculukları vardır. Tüm devlet hastaneleri ve ana çocuk sağlığı merkezlerinde uygulanan bakır tel içerenleri 10-12 yıl kadar koruyucudur.
Süresi dolan spiral çıkartılıp, yenisi takılmadan önce ne kadar ara vermek gerekir?
Böyle bir uygulamaya kesinlikle gerek yok. Süresi dolan çıkartılır çıkartılmaz hemen yenisi takılabilir. Açıkcası bu, boynunuza kolye takmak gibi bir şey. Farklı bir kolye takmadan önce boynunuzu dinlendiriyor musunuz?
Kürtaj sonrası spiral taktırmak için rahimi biraz dinlendirmeye gerek var mı?
Hayır yok, hemen uygulanabilir.
Aylık veya 3 aylık iğneler kilo ve sinir yapar mı?
İğneler, iştah artışına veya duygusal değişikliklere az sıklıkta neden olabilir.
Günde 1 pakete yakın sigara içiyorum, doğum kontrol hapı kullanamayacağımı söylediler. Doğru mu?
35 yaştan büyük ve sizin gibi yoğun sigara kullanan kadınlara doğum kontrol haplarının ciddi sağlık sorununa yol açabilecek etkileri olabiliyor; bu nedenle biz önermiyoruz.
Yüksek tansiyonum var, daha çok sinirsel oluyor. Hangi yöntem bana uygun olabilir?
Sizin için öncelik, hormon içermeyen yöntemlerden birini seçmek olmalı.
25 yaşındayım, herhangi bir rahatsızlığım da yok. Yakında evleniyorum. Hemen hamile kalmak istemiyorum. Ne yapabilirim?
1-2 ay önceden doğum kontrol haplarına başlayabilirsiniz. Ancak gene de doktorunuzla görüşmeniz sart.

Dr. Banu Özmen - Takvim Gazetesi

esengül
Global Moderatör
Global Moderatör
Mesajlar: 25875
Kayıt: 13 Eki 2006, 18:49
İletişim:

Mesajgönderen esengül » 12 Nis 2007, 22:16

Doğum kontrol hapları hakkında yersiz korkularımız - I -

Tıptaki gelişmelere paralel olarak doğum kontrol yöntemleri de çok gelişmiştir. Koruma etkisi en yüksek ve yan etkisi en düşük ilaç elde etme çalışmaları halen sürmektedir. Dünyada yaklaşık 50 yıldır kullanılmakta olan doğum kontrol hapları ( DKH) ülkemizde de yıllardır yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak ülkemizde henüz doğum kontrol haplarının yan etkileri konusunda halkımızın yeterince bilgi sahibi olmadığını gözlüyoruz. Gerekli olduğu halde birçok bayan bu ilaçları çeşitli nedenlerle kullanmaktan kaçınıyorlar. Bu nedenle yaygın olarak bize sorulan ve hastaların ilaçları bırakmasına neden olan Sorular üzerinden giderek son bilimsel araştırmalar ışığında değerlendirme yapmayı
amaçladık.

- Doğum kontrol hapları hormonlarımı bozar mı?

Doğum kontrol hapları içinde belli miktarlarda östrojen ve progesteron içerir. Bunlar yıllar içerisinde geliştirilerek sentetik olarak üretilmişlerdir ve insandaki hormonlara benzer etki yapmak üzere hazırlanmışlardır. Bu nedenle hormon düzenini bozmazlar tam tersi hormon bozukluğu olan kadınlarda belirli bir düzen sağlarlar. Düzensiz kanaması olan hastalar kullandığında düzenli kanamaya neden olurlar. Aynı zamanda adet kanamasının miktarını da azaltma etkileri de vardır. Ancak bu olumsuz bir etki değildir bazı hastalarda bu şekilde aşırı kanama önlenmiş olur. Piyasada satılan DKH’ ları içindeki hormonlar bazı değişiklikler olmakla beraber birbirine çok benzerlik gösterir.
Doktorunuz size en uygun DKH ‘nı belirleyecektir.

- Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı?

Doğum kontrol haplarının kullanılmaya başlanan ilk dönemlerde iştahı açma ve su tutulmasına neden olarak hafif kilo artışına sebep olmakla beraber uzun dönemde kilo alımına neden olmadıkları kabul edilmektedir. Bu nedenle ilk aylarda oluşabilecek değişiklikler nedeniyle doktorunuza danışmadan hapınızı bırakmayın ve hap kullanırken dengeli beslenmeye ve hareketsiz kalmamaya dikkat edin.

- Doğum kontrol hapları yumurtalıklarımda kist yapar mı?

Yumurtalıklarda saptanan kistler çok çeşitli nedenlere bağlı olabilir, ancak folikül adı verilen ve içinde yumurta bulunan kesenin çatlamamasına bağlı olarak gelişen kistler zararsızdır ve birkaç ay takip edilirlerse kendiliğinden geriler. Folikül kistlerinin gerilemesi, küçülmesi amacıyla hekimler sıklıkla DKH ‘ları kullanırlar. Dolayısıyla DKH’ ları yumurtalıkta kist oluşumuna neden olmaz tam tersi bazı kistlerin tedavisinde kullanılabilir.

- Doğum kontrol hapları tüylenme yapar mı?

Doğum kontrol hapları içerdikleri hormonlar nedeniyle vücutta tüylenme yapan hormonları baskılarlar; tüylenme yapmazlar. Hatta doğum kontrol hapları özellikle bazı tüylenme şikayeti olan hanımlarda tüylenmeyi önlemek amacıyla kullanılmaktadır.

- Doğum kontrol hapı kullanıldıktan sonra çocuk sahibi olmak istersem gebe kalma şansım azalır mı?

DKH’ ların etkileri kullanıldığı dönemlerde geçerlidir, diğer bir deyişle hap kullanımı bırakıldıktan sonra etkileri yoktur. Ancak hap kullanan kadınların % 1 ‘inde hap kullanımı sırasında adet görmeme olabilir bu da bir süre sonra normale dönecektir. Özetle DKH kullanımı hap bırakıldıktan sonra gebelik şansını azaltma ve adet düzensizliğine neden
olmaz.

Op. Dr. Murat Erdemir


kaynak-maksimum
Forum Kurallarımız :kitap:

:gul: Nostaljim benim sitem :gul:


İyi şeyler, inandığında...
Daha iyi şeyler, sabrettiğinde...
Ve en iyi şeyler, hiç vazgeçmediğinde gelir.

Mevlana

esengül
Global Moderatör
Global Moderatör
Mesajlar: 25875
Kayıt: 13 Eki 2006, 18:49
İletişim:

Mesajgönderen esengül » 25 Nis 2007, 09:26Doğum kontrol hapları hakkında yersiz korkularımız - II -

- Doğum kontrol hapları kanser yapar mı?

Bu soruyu yanıtlarken tek tek tüm kadın genital organlarını ele almak gereklidir.

RAHİM KANSERİ: Yapılan çalışmalarda doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda rahim kanseri riskinin kullanmayanlara oranla daha düşük olduğu saptanmıştır. Doğum kontrol hapları düzenli ve dengeli miktarda östrojen ve progesteron hormonları içerdiklerinden rahmin iç tabakasının düzenli gelişip dökülmesine neden olur ve kanser riski de buna bağlı olarak azalır.

YUMURTALIK KANSERİ: DKH kullanımı yumurtlamayı baskılayarak etki gösterdiği için yumurtalıkları bir anlamda istirahata sevkeder. Araştırmalar sonucu hap kullanımın yumurtalık kanseri riskini azalttığı ortaya çıkmıştır.

RAHİM AĞZI KANSERİ: Yapılan bazı çalışmalar DKH’ lılarının rahim ağzı kanseri sıklığını çok az da olsa artırdığı bildirilmiştir. Ancak bu çalışmalar tekrar değerlendirildiğinde bu kadınların zaten kanser için riskli grupta olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle DKH kullanımının rahim kanseri riskini artırmadığı ancak yinede hap kullanan kadınların düzenli olarak her yıl kanser taraması amacıyla vajinal smear yaptırmaları önerilmektedir.

MEME KANSERİ: DKH’ lılarının meme kanseri üzerine etkileri halen tartışmalı olmakla beraber günümüzde kanser riskini artırmadıkları kabul edilmektedir. Hatta selim meme hastalıkları olan hanımlarda DKH ‘larının kullanımının bu hastalıkta gelişmeyi durdurduğu bilinmektedir.

- Doğum kontrol hapları baş ağrısı yapar mı?

İçerdikleri östrojen ve progesteron nedeniyle nadiren baş ağrısına neden oldukları ve bu nedenle migreni olan hastalarda kullanılmaması gerektiği bildirilmiştir. Ancak bazı çalışmalarda da DKH ’larının baş ağrısını geçirdiği gözlenmiş olduğundan bu konuda karar bir süre kullanımdan sonra verilmesi uygun olacaktır.

- Doğum kontrol haplarını kaç yaşına kadar kullanabilirim?

Doğum kontrol hapları menopoz dönemine kadar kullanabilir. Hatta son çalışmalarda menopoz döneminde bile kullanılmasında sakınca olmadığı belirtilmektedir. Hapların kullanım süresinde de bir sınırlama yoktur; doktorunuz onayladığı ve kullanımı engelleyecek herhangi bir hastalık olmadığı sürece yıllarca kullanabilirsiniz.

- Doğum kontrol haplarını kullanırken ara vermeli miyim?

Doğum kontrol haplarını kullanırken ara verilmesinin hiçbir gerekliliği yoktur. DKH ‘ları ile zaten düzenli olarak hormon alınmakta ve doğal siklus takip edilmektedir, bu nedenle dinlenme amacıyla ara verilmesinin gerekli olduğunu gösteren hiçbir çalışma yoktur. DKH ‘ larının kullanımı sırasında bazen adet görülmemesi olabilir bu durumda doktorunuza danışmanızı öneririz. Bunun nedeni gebelik olabileceği gibi; çoğunlukla verilen ilaçların düşük dozda olması dolayısıyla rahim içi tabakasının iyi gelişmemesi ve dökülme kanaması olmamasına bağlıdır.

- Hipertansiyonu olan kadınlar doğum kontrol hapı kullanabilirler mi?

Yapılan çalışmalar sonucu 35 yaşın altında ilaçla hipertansiyonu kontrol altında olan kadınlarında DKH’ ları kullanmasında bir sakınca olamadığı saptanmıştır.

- Kimler doğum kontrol haplarını kullanmamalıdır?

Öncelikle DKH’ larını kullanmak isteyen bir kadın hekime mutlaka başvurmalıdır. Ancak burada DKH kullanmasında sakınca olan bazı hastalıklar üzerinde durulacaktır.

Kan pıhtılaşma bozukluğu olan veya ileri derecede varis gibi bu hastalığa karşı eğilimi
olan kadınlar .
35 yaşın üstünde sigara içenler ( günde 15 sigaradan fazla ). Daha önce sigara kullanmış
ve daha sonra bırakmış olanların kullanmasında sakınca yoktur.
Karaciğer hastalığı olanlar.
Ağır derecede migren hastalığı olanlar.

Op. Dr. Murat Erdemir
Forum Kurallarımız :kitap:

:gul: Nostaljim benim sitem :gul:


İyi şeyler, inandığında...
Daha iyi şeyler, sabrettiğinde...
Ve en iyi şeyler, hiç vazgeçmediğinde gelir.

Mevlana

esengül
Global Moderatör
Global Moderatör
Mesajlar: 25875
Kayıt: 13 Eki 2006, 18:49
İletişim:

Mesajgönderen esengül » 09 May 2007, 09:59

Prezervatif
Kondom-Prezervatif Nedir?

Kondom iliski öncesi erkegin sertlesmis penisine takilan, latexten yapilan ince ve esnek bir kiliftir.

Gebeligi nasil önler?

Kondom spermlerin hazneye ve oradan da rahime ulasmasini engelleyerek gebeligi önler. Kondom ile korunan çiftler her iliskide kondom kullanmalidir.

Ne kadar etkilidir?

Dogru ve her iliskide yeni bir adet kullanildiginda %97 oraninda gebelikten korur. Kondom diger modern yöntemler gibi,geri çekme gibi geleneksel yöntemlerden daha etkilidir.

Kondomun yararlari

Kondom AIDS de dahil olmak üzere cinsel yolla bulasan hastaliklara karsi koruyucudur.
Kondom kullanmak için muayene olmak ya da reçete gerekmez.
Yan etkisi yoktur. Herkes kullanabilir. (Kondomun yapisindaki maddelere duyarliligi olanlar disinda)
Kondom cinsel iliskinin uzamasini saglar. Erken bosalmanin önlenmesine yardimci olabilir.
Servikal kanserin önlenmesine yardimci olabilir.

Kullanacak kisilere uyarilar


Her cinsel iliskide yenisini kullaniniz.
Kondom sertlesmis penise hazne ile temas etmeden önce uygulanmalidir. Uç kisminda meninin birikmesi için küçük bir bosluk birakilir.
Iliskiden sonra erkek penisini geri çekerken kondomu çevresinden tutmalidir. Böylece meninin hazneye dökülmesi önlenir.
Kondom kayganlastirmak için yag, krem veya vazelinli jellerle birlikte asla kullanilmamalidir. Bu ürünler kondomu eritip yirtilmasina yol açar.
Spermisit jelleri veya suya dayanikli kondom kayganlastirici kremleri kullanabilirsiniz.
Kuru sürtünme kondomun yirtilmasina neden olabilir. Hazne kayganlasmis olmalidir.
Eger kondom yirtilirsa veya hazneden çikarsa hemen koruyucu krem veya jel uygulanmalidir.
Kondomu evinizde karanlik, serin ve rutubetsiz bir yerde saklayiniz.

Çiftlerin kondom ile spermisitleri birlikte kullanmalari tesvik edilmelidir. Bu durum dogum kontrol yöntemi olarak etkinligi artirir ve AIDS dahil cinsel yolla bulasan hastaliklara karsi koruma saglar.

kaynak-kadınsaglıgı
Forum Kurallarımız :kitap:

:gul: Nostaljim benim sitem :gul:


İyi şeyler, inandığında...
Daha iyi şeyler, sabrettiğinde...
Ve en iyi şeyler, hiç vazgeçmediğinde gelir.

Mevlana

esengül
Global Moderatör
Global Moderatör
Mesajlar: 25875
Kayıt: 13 Eki 2006, 18:49
İletişim:

Mesajgönderen esengül » 09 May 2007, 10:00

İğneler
Gebeliği önleyici bir aylık iğneler

Nedir?

Etkili bir korunma yöntemidir. Igne seklindedir ve kadinlarda kullanilir. Ayda bir kalçadan veya koldan uygulanir. Bir ay boyunca gebelikten korur.

Gebeligi nasil önler?

Kadinda yumurtlamayi engeller. Spermlerin rahim agzindan geçislerini engeller.

Ne kadar etkilidir?

Gebeligi önleyici igneler dogru kullanilirsa % 99 etkilidir.


Gebeligi önleyici aylik ignelerin yararlari:


Adet agrilarini azaltir.
Adet kanamasini azaltir ve kansizligin olusmasini önler
Düzenli kullanildiklarinda rahim ve yumurtalik kanseri tehlikesini azaltir
Dis gebelik ihtimalini azaltir.
Üreme organi iltihaplarina karsi koruyucu olur.
Nasil ve ne zaman uygulanir?

Gebeligi önleyici igneler, merkezimizde aile planlamasi uzmani hemsire tarafindan kalçadan ya da kolun üst kismindan yapilir. Adet kanamanizin ilk günü ya da ilk bes günü içinde uygulanir. Bir sonraki igne 30.günde yapilmalidir. 3 gün önce veya 3 gün sonra yapilmasinda sakinca yoktur.

Bir aylik igneler gebelik sonlandirilmasindan ya da düsükten hemen sonra uygulanabilir.

Emziren anneler aylik igneleri dogumdan sonraki ilk alti ay kullanamaz. Emzirmeyen anneler 3-4 hafta sonra baslayabilir.

Hiç gebe kalmamis kadinlar da bir aylik igneleri kullanabilir, dogurganlik üzerine etkileri yoktur.

Ilk üç ayda lekelenme tarzinda kanamalar,adet kanamasinda artis veya azalma gibi degismeler olur bu kanama degismelerinin kadin sagligi üzerine olumsuz bir etkisi yoktur. Yine ilk aylarda bulanti, bas dönmesi,bas agrisi, gögüslerde dolgunluk gibi bazi geçici etkiler olabilir. Bu sikayetler birkaç ay içinde kendiliginden ortadan kalkacaktir.


Gebeligi önleyici üç aylik igneler

Nedir?

Etkili bir korunma yöntemidir. Igne seklinde olup kadinlarda kullanilir. Üç ay boyunca gebelikten korur.

Gebeligi nasil önler?

Spermlerin rahim agzindan geçisini engeller. Kadinda yumurtlamayi önler. Rahim iç dokusunun ince kalmasini ve döllenmis yumurtanin yerlesmesini engeller.

Ne kadar etkilidir?

Dogru kullanilirsa % 99 etkilidir.

Üç aylik ignelerin yararlari:

Adet agrilarini azaltir.
Adet kanamasini azaltir ve kansizligi önler.
Dis gebelik ihtimalini önler.
Üreme organlarindaki iltihaplari önler.
Rahim kanseri tehlikesini azaltir.
Anne sütünü etkilemez, bebege zarar vermez, emziren anneler de kullanabilir.

Nasil ve ne zaman uygulanir?

Üç aylik igneler saglik personelimiz tarafindan kalçadan veya kolun üst kismindan yapilir.

Üç aylik igneler adet kanamasinin ilk bes günü içinde uygulanir. Düsük yada istenmeyen gebeligin kürtaj yapilmasindan hemen sonra uygulanir. Emziren anneler dogumdan 6 hafta sonra gebeligi önleyici üç aylik igneleri yaptirabilir. Anne sütüne zarar vermez. Emzirmeyen annelere ise dogumdan 3-4 hafta sonra yaptirabilirler.

Üç aylik ignelerin kullanim bilgisi:

Üç aylik ignelerin kullanildigi dönemde ilk aylarda kanama süresinde azalma, artma, lekelenme ya da gecikme olabilir. Bu kanama düzensizliklerinin kadinin sagligi üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

Üç aylik ignelerin kullanildigi dönemde bazi kadinlarda hafif mide bulantisi, bas agrisi, bas dönmesi gibi geçici etkiler olabilir. Bu sikayetler birkaç ay içinde kendiliginden ortadan kalkacaktir. Eger sikayetleriniz geçmezse merkezimiz hekimine ulasiniz.

Çocuk sahibi olmak istediginiz zamandan en az 6 ay önce igneleri birakiniz.


kaynak-kadınsaglıgı
Forum Kurallarımız :kitap:

:gul: Nostaljim benim sitem :gul:


İyi şeyler, inandığında...
Daha iyi şeyler, sabrettiğinde...
Ve en iyi şeyler, hiç vazgeçmediğinde gelir.

Mevlana

esengül
Global Moderatör
Global Moderatör
Mesajlar: 25875
Kayıt: 13 Eki 2006, 18:49
İletişim:

Mesajgönderen esengül » 09 May 2007, 10:01

Diyafram
Diyafram

Diyafram, serviksi örten yuvarlak, kenarları daha sert, kauçuk bir araçtır. Rahim ağzı açıklığına uygulanan spermisit jel yada kremle birlikte kullanılır. Spermisit, diyafram tarafından fiziksel olarak engellenemeyen spermleri öldürür.kaynak-kadınsaglıgı
Forum Kurallarımız :kitap:

:gul: Nostaljim benim sitem :gul:


İyi şeyler, inandığında...
Daha iyi şeyler, sabrettiğinde...
Ve en iyi şeyler, hiç vazgeçmediğinde gelir.

Mevlana

esengül
Global Moderatör
Global Moderatör
Mesajlar: 25875
Kayıt: 13 Eki 2006, 18:49
İletişim:

Mesajgönderen esengül » 09 May 2007, 10:02

Spermisitler
Spermisitler

Vaginal spermisitler, spermlerin servikse ulaşmadan etkisiz hale getirilmeleri için vaginaya konur. Kontraseptif köpük, tablet, sünger ve kremler spermi etkisiz hale getiren spermisit denilen madde ihtiva ederler. Spermisitlerin diğer kontrol yöntemlerine göre daha az etkili oldukları ve bu yöntemin her cinsel ilişkide uygulanması gerektiği ve etkili olması için bir süre beklenmesi gerektiği bilinmelidir.

Diyafram ve spermisitler kullanım zorlukları ve etkinliklerinin azlığı nedeniyle pek kullanılmaktadırlar.


kaynak-kadınsaglıgı
Forum Kurallarımız :kitap:

:gul: Nostaljim benim sitem :gul:


İyi şeyler, inandığında...
Daha iyi şeyler, sabrettiğinde...
Ve en iyi şeyler, hiç vazgeçmediğinde gelir.

Mevlana

esengül
Global Moderatör
Global Moderatör
Mesajlar: 25875
Kayıt: 13 Eki 2006, 18:49
İletişim:

Mesajgönderen esengül » 09 May 2007, 10:05

Oral Kontraseptif Haplar

Ağız Yolu İle Alınan Kontraseptif Haplar

Ertesi Gün Hapı

Bu doğum kontrol yöntemi değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden sonra, sürdürülmesi kesinlikle istenmeyen gebeliklerin, implantasyondan önce önlenmesidir. Tecavüz gibi zorunlu durumlarda başvurulabilen bu haplar, doğum kontrol hapı paketinden çıkarılarak verilmelidir.

Kadın son 72 saat içinde hiçbir korunma uygulamaksızın cinsel ilişkide bulunmuş ise kombine doğum kontrol haplarından içinde 50 mcg etinilöstradiol bulunanlardan iki adet 30 mcg etinilöstradiol olanlardan 3 adet alır. 12 saat sonra aynı doz tekrarlanır. Amaç rahim içi tabakasının yerleşme için elverişsiz hale getirmektir. Mide bulantısı olabileceği bilinmelidir. Kullanıcı 6 hafta içinde adet görmezse gebeliğin araştırılması gerektiği bilinmelidir.

Kombine Oral Kontraseptif Haplar

Bu haplar çok güvenilir bir doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilmektedir. İçlerinde Östrogen ve progesteron hormonları bulunmaktadır. Östrogen hormonu yumurtlamayı önler ve döllenmiş yumurtanın gelişmesini ve rahim içine yerleşmesini engeller. Progesteron ise spermlerin rahim ağzından geçişlerini engellemektedir.Öneriler

Yakında evlenecek bir kişi merkezimize başvurduğunda aile planlaması konusunda kendisi ve bizim tarafımızdan oral kontraseptif kullanılmasına karar verilirse; evlenmeden 1 ay evvel hap almaya başlaması gerektiğini bildiriyoruz.

Yanlis Yorum Dogru Yorum
Bebek sahibi olmadan dogum kontrol hapi kullanilmaz! Kadin hapi biraktiktan sonra yumurtaliklari normal çalismaya devam eder. Eger gebe kalamiyorsa baska sebep aranmalidir.

Hap kanser yapar! Yapilan bilimsel çalismalar, dogum kontrol haplarinin kanser yapma riski olmadigini göstermislerdir. Gerçekte yumurtalik ve rahim kanserlerine karsi koruyucu etkisi vardir.


Dogum kontrol haplarinin yararlari :


Gebelikleri önlemeleri yani sira;üreme organlarindaki iltihaplari önleyici, rahim ve yumurtalik kanserinden koruyucu yararlari vardir.
Adet agrilarini ve kanama miktarini azaltir. Adetleri düzenler, böylece kansizligin olusmasini engeller.
Geri dönüsü kolaydir. Kadinlar gebeligi önleyici haplari birakir birakmaz gebe kalabilirler.
Hiç gebe kalmamis kadinlar da gebeligi önleyici haplar kullanabilir, haplarin dogurganlik üzerine olumsuz etkileri yoktur.

Nasil kullanilir ?

Kadin adetinin 1.günü her gün ayni saatte bir adet içerek baslar. 21 adetlik paket bittiginde 7 gün ara verilir. Bu 7 gün içinde adet görmeseniz bile 8.gün 2. Pakete baslamalisiniz ve hekiminize bu durumda mutlaka danismalisiniz. Eger bir hap unutursaniz hatirladiginiz anda o hapi içiniz. O günkü hapi ise saatinde aliniz. Eger iki hap içmeyi unutursaniz iki gün üst üste ikiser hap içiniz. Geride kalan haplarinizi düzenli devam edin. O ay paketinize devam ederken ayri bir dogum kontrol yöntemi kullaniniz (Kondom veya krem gibi). Üst üste iki ay adet görmezseniz, merkezimize basvurunuz.

Dogum kontrolü haplari sizleri cinsel yolla bulasan hastaliklardan ve AIDS virüsünden korumaz. Bu etkenlere karsi sizi sadece kondomun korudugunu unutmayin!

Kullanilmamasi gereken durumlar :


Gebe oldugu anlasilan yada gebe olmasindan süphe edilen kisilerde,
Meme kanseri tedavisi olan ya da meme kanserinden süphe edilen ve yakin akrabalarinda,
Meme kanseri olan kisilerde,
Daha önce bacaklarinda damar tikanikligi nedeniyle sis ve agrili bir durum geçiren kisiler,
Felçli hastalar,
Akciger embolisi hastaligini atlatmis hastalar,
Üreme sistemi kanseri geçiren hastalarda kullanilmamalidir.

Yakin takip ile kullanilmasi gereken durumlar:

35 yasinin üzerinde ve günde 10 üstünde sigara içen kisiler,
Seker hastaligi olanlar,
Siddetli bas agrisi özellikle migreni olanlar,
Anne veya baba gibi yakin akrabalarinda genç yaslarda kalp krizi veya felç geçirmis olanlar,
140/90 mmhg ve üstünde tansiyonu olan hastalar.
Gebeligi sirasinda veya hap kullanirken sarilik geçirmis olan kisilerde agizdan kullanilan dogum kontrol haplari ilk seçenek olmamali ve siz hap kullanmak istiyorsaniz daha yakin ve dikkatli takip edilmek zorundasiniz!

Yanliz Progesteron Ihtiva Eden Mini Haplar veya Emzirme Hapi
Bu haplar ösrogen ihtiva etmezler. Bu haplar rahim agzindaki mukus tikaci kalinlastirarak spermin geçisine engel olurlar. Emzirme döneminde östogen ihtiva edenlerden farkli olarak kullanilir. Emzirme azaldikça etkinligi azalir.


kaynak-kadınsaglıgı
Forum Kurallarımız :kitap:

:gul: Nostaljim benim sitem :gul:


İyi şeyler, inandığında...
Daha iyi şeyler, sabrettiğinde...
Ve en iyi şeyler, hiç vazgeçmediğinde gelir.

Mevlana


Disable

“Doğum Yöntemleri, Şikayetler, Öneriler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir