Selüliti Önlemek İçin Bunları Yapın

kadın, bakım ve güzellik..

Moderatör: esengül

Şirine
Süper Üye
Süper Üye
Mesajlar: 2778
Kayıt: 19 Eki 2006, 21:47

Selüliti Önlemek İçin Bunları Yapın

Mesajgönderen Şirine » 28 Mar 2007, 22:52

[align=center]Selüliti Önlemek İçin Bunları Yapın

Portakal kabuğu gibi yumrulanmış ve gevşemiş bir ciltle karşı karşıya kalmamak için bunları yapmanız yeterli.

Selülit, aynı kıvrımlı vücut hatları, göğüsler, yumuşak kaslar gibi bir dişilik özelliğidir. Kadınlar, sütun gibi bacaklara sahip olmak varken, portakal kabuğu gibi yumrulanmış ve gevşemiş bir ciltle karşı karşıya kalınca dehşete kapılır. Selülit yalnız estetik bir mesele değildir. Bir çeşit hastalık, dolaşım bozukluğu veya cilt altı yağ dokusunun yeteri kadar beslenememesi durumudur.

Yanlış alışkanlıklar
Bozulmuş kan dolaşımı, fazla östrojen, yağlanmaya ve vücutta su tutulmasına neden olan diğer hormonal sorunlar, toksinler, karaciğer yorgunluğu, yaşlanma ve kalıtım etkenleri selülit oluşumuna zemin hazırlar. Bütün bunlara yanlış beslenme alışkanlıkları, alkol ve kafeinlere olan düşkünlük, sık sık kilo alıp vermek, hareketsizlik, sigara kullanmak, duruş bozuklukları ve kabızlık gibi etkenleri de eklersek, selülitle baş etmek daha zor bir hal alır. 'Kozmetik selülit tedavileri' vücutta sıvı toplanmasını kontrol etmeye, kan ve lenf dolaşımını hızlandırmaya, bölgesel yağ hücrelerini rahatlatmaya, yağ asitlerini parçalayıp idrarla dışarı atılmasını sağlamaya çalışır. Ama bunlar selülite yol açan etkenlerin sadece bir kısmına yardımcı olabilir. Siz kontrolü ele alıp yaşam tarzınızı geliştirmezseniz, tedavinizin en büyük bölümü eksik kalır.

Maydanoz yemeli
* Tuz, şeker ve yağ tüketimini azaltın.
* Yemekten 2 saat sonra meyve yiyin.
* Balık tüketin.
* Kabuklu deniz ürünleri, yumurta, tavuk ve hindi eti tüketin. Proteinler vücutta tuz tutulmasını ve ödem oluşmasını önler.
* Lifli gıdalar tüketin.
* Sebzeleri çiğ yiyin veya çok az pişirin.
* Maydanoz, kereviz, çilek ve kabuklu pirinç vücudun fazla suyu atmasına yardım eder.
* Zeytinyağı gibi bitkisel yağlar kullanın.
* Hayvansal proteinlerle karbonhidratları aynı öğünde yemeyin.
* Kahve, çay, kola ve soda gibi içecekleri az tüketin.
* Alkollü içeceklerden uzak durun. Sadece kırmızı şarap içmeye özen gösterin.
* Baklagil tüketmeyi ihmal etmeyin.
* Beslenme diyetine destek olarak: A ve E vitaminleri, magnezyum, fosfor ve silisyum alın. Bunlar cildi düzgünleştirir, metabolizmayı canlandırır.

Kesin çözüm için
* Sık sık kilo alıp vermek önlenmeli...
* Hormon dengesini korumalı...
* Yaşam boyunca düzenli egzersiz yapılmalıdır.
* Bol bol su içmek gerekiyor.
* Protein, balık, doymamış yağlar, çiğ sebze ve meyve tüketilmelidir.
* Tuz, hamur işleri ve şekeri kısıtlı almak gerekiyor.
* Öğün atlanmamalıdır.
* Ödemleri çözerek yağları parçalayan, kan ve lenf dolaşımını hızlandıran çeşitli tedavilerin biraraya getirilmesi gerekir.
* Daha 15-20 yaşlarından başlayarak, her adet döneminin sonunda bir masaj yapılması, ileride selülitlerin artmasını önler.

Karaciğerinizi güçlendirin
Karaciğer yağlanmasının en genel belirtileri, kilo vermede zorluk, bel bölgesinde yağlanma, selülitlerin artması ve kolesterol seviyesinin yükselmesidir. Karaciğerin temel işlevlerinden biri, vücudumuzdaki yağ metabolizmasını düzenlemek ve yağ fazlasının atılmasını sağlamak. Alkol, evde, sokakta ya da işyerinde etkilendiğimiz kimyasal maddeler, aldığımız ilaçlar, sağlıksız beslenme sonucunda vücutta biriken tüm zararlı maddeler karaciğeri yorar. Karaciğerimizin kendini onarmasına ve tüm yeteneklerini yeniden kazanmasına yardım etmeliyiz. Bu amaçla size sadece 2 hafta süreyle yapacağınız gayet basit bir detoks diyeti öneriyorum.

Detoks diyeti uygulayın
* Karaciğer, hayvansal yağlar, tereyağı, margarinler gibi doymuş yağlardan son derece güç arınırlar. Zeytinyağı, ayçiçeği yağı, balık yağı gibi doymamış yağ oranı yüksek ürünler ise sağlığımıza destek olurlar.
* Süt ürünlerine 15 gün ara verin. Tüketmekte olduğunuz tüm süt ürünlerini azaltın. Mutlaka süt içmeniz gerekiyorsa, tamamen yağsız sütleri seçin.
* Patates, ekmek ve pirinç gibi nişastalı gıdaları almayın.
* Alkol, tuz ve doymuş yağlar, işlenmiş gıdaları, şeker ve kafein alımını da kaldırın.
* Zorunlu olmadıkça ilaç kullanmayın.
* Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden, acı baharatlardan, hızlı ve sinirli yemek yemekten, her türlü öfke ve gerginlikten uzak durun.

İlginç gerçekler..!
* Selülit şişmanlıkla ilgili değildir.
* Zayıf insanlarda da selülit olabilir.
* Erişkin kadınların en az yüzde 85'inde selülit vardır.
* Ergenlik çağından önce selülit oluşmaz.
* Selülit nadiren erkeklerde de görülür.
[/align]

esengül
Global Moderatör
Global Moderatör
Mesajlar: 25875
Kayıt: 13 Eki 2006, 18:49
İletişim:

Mesajgönderen esengül » 29 Nis 2007, 22:20

Selülit Nedir Nelerden Oluşur


Selülit üç elemandan oluşur: 1-Dayanıklı hale gelmiş bölmeli bir konjonktif doku. 2-Su molekülleri ve tuz molekülleri. 3-Konjonktif doku içine hapsolmuş yağ hücreleri birikintileri. Bu bölgesel yağ birikimi, cildin hareketliliğinin azalması ve kalınlığının artmasıyla kendini gösterir. Elle dokunulduğunda cilt pütürlü, sertleşmiş ve muntazam olmayan bir görüntü verir.

SELÜLİT TEŞHİSİNİ KENDİMİZ KOYABİLİR MİYİZ?
Cilt iki parmak arasında kıstırıldığında, cildin dış tabakasında girinti ve çıkıntılar meydana gelir ki tıpta buna portakal kabuğu görünümü denir.
SELÜLİT KADINLARDA HANGİ BÖLGELERE YERLEŞİR?
Uyluğun üst kısmı, dizin ve bileğin iç kısımları, kaba et ve baldırların arkası ve üst bacaklara genelde süvari pantolonu şeklinde yerleşir.
SELÜLİT REJİMLE GEÇER Mİ?
Selülit tüm zayıflama rejimlerine karşı direnç gösterir. Özel bir tedavi gerektirir, kendi kendine geçmez.
SELÜLİT AĞRILI MIDIR?
Selülit ağrılı olabilir. Ağrının şiddeti selülitin sinir liflerinin üzerine yapmış olduğu basınç derecesiyle orantılı olarak değişir.
SELÜLİT TEŞHİSİ
Termografi: Vücutta kan dolaşımının normal olduğu bölgelerde vücut ısısı da normal olur. Dolaşım bozukluğu olan yerlerde kanlanma azalacağı için, bu bölgeler vücudun normal ısısından daha soğuk olur. Selülitin oluşma nedenlerinden biri dolaşım bozukluğu olup termografi ile dolaşım bozukluğunun ve selülitin yeri de teşhis edilir.

Ekografi: Bir çeşit ultrason cihazı olup uygulandığı yerin, ayrıntılı olarak görünümünü sağlar. Selülite uygulanma amacı deri kalınlığının ve yağ tabakasının kalınlığının ölçümüdür.

Manyetik rezonans: Vücudun 3 boyutlu incelenmesi imkanını sunar. Bu sayede cilt kalınlığı, yağ tabakası ve oluşabilecek ikincil, üçüncül (tümör, yapısal bozukluklar) nedenlerin varlığının ya da yokluğunun tespitini sağlar.

SELÜLİTTEN KORUNMA
1-Kilonuzu koruyun. Günde 1500 kalori alın.
2-Çok hareket edin, örneğin jogging yapın, bisiklete binin, yüzün, jimnastik yapın.
3-Ayrıca vitamin ve mineral alın. A ve E vitaminleri deriyi düzgünleştirir, magnezyum metabolizmayı harekete geçirir, fosfor ve silisyum dokuları kuvvetlendirir.
4-Vücudun fazla suyunu atması için beyaz ve kırmızı turp, maydanoz, kereviz, çilek ve pilav yiyin.
5-Tuz, şeker, alkol, sigara, koyu çay, kahve, çikolata, kızartma ve undan uzak durun.
6-Derinin kanla beslenmesini teşvik edin. Örneğin masaj eldiveni ile kendi kendinize yapacağınız masajla, bir sıcak, bir soğuk duşu sorunlu yerlere tutun. Saunaya gidin.


kaynak-erkeklerkadınlar
Forum Kurallarımız :kitap:

:gul: Nostaljim benim sitem :gul:


İyi şeyler, inandığında...
Daha iyi şeyler, sabrettiğinde...
Ve en iyi şeyler, hiç vazgeçmediğinde gelir.

Mevlana

Şirine
Süper Üye
Süper Üye
Mesajlar: 2778
Kayıt: 19 Eki 2006, 21:47

Mesajgönderen Şirine » 13 Haz 2007, 23:10

Selülit bacaklarda görülen, özellikle cilt sıkıştırıldığında belirginleşen portakal kabuğu şeklindeki yağ gruplarına denmektedir. Fazla kiloya veya bazı zararlı maddelerin cilt altı dokusunda birikmeye başlamasıyla cilt gerginliğini sağlayan tabakanın kollajen yapısının bütünlüğü bozulur ve deri pürüzlü bir hale gelir. Ergenlik çağından önce görülmeyen selülit, erişkin kadınların %85'inden fazlasında şikayet edilen ortak bir sorun haline gelmektedir.

Genellikle bölgesel bir sorun olarak ortaya çıkan selülit, kilolu, zayıf, balık etli, uzun, kısa her yaşta erişkin kadında görülebilirken nadiren erkeklerde de oluşabilir.

Östrojen hormon düzeyinin kadınlarda daha fazla olmasına bağlı olarak selülit kadınlarda daha yaygın görülmektedir. Tek sebep hormonal olmamakla birlikte sigara, alkol, yanlış beslenme alışkanlıkları, hızlı kilo alıp verme, hareketsizlik selülit oluşumunda etkin olan nedenler olarak sayılabilir.


beslenme
Tek yönlü beslenme alışkanlığına sahip kişiler güçlü birer selülit adayıdır. Beslenme ne kadar tek yönlü olursa, selülit de o kadar çabuk oluşur. Vücudun ihtiyacı olan besin gruplarını bilinçli bir şekilde tüketip günlük aktiviteyi artırmak, selülit oluşumunu önleyen önemli bir adımdır. Özellikle fast food türü hazır yemekler, hayvansal yağlar, şeker ve tuz yağ dokularını suyla şişirip, vücudun atıklardan temizlenmesini engeller. Yağlı yiyecekler özellikle doyma hissini geciktirdiğinden, gereğinden fazla yemek yenmesiyle dokulardaki yağ depoları fazla yağ ile beslenir ve fazla alınan yağı depolayabilmek için neredeyse 10 kat büyüyerek şekilsiz bir kütle haline gelir.

Selülit oluşumunu engellemek için en başta yemek listenizde öncelikli olarak meyve, sebze gibi taze yağsız, besleyici değeri fazla olan yiyecekler bulunmalıdır. Bu gruptan zengin bir diyet kan dolaşımını artırıp bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Günde mutlaka birkaç meyve yemeye özen göstermek ve bol lifli gıdalar almak selülit oluşumunu engellemektedir.

Bol su içmek çok önemlidir. Su, idrar oluşumunu artırarak vücuttan zararlı maddelerin atılımını sağlar. Günde en az 2 litre su için.

Kepekli ürünler, çavdar ürünleri ve baklagillerde, dokulardaki atıkları temizleyen ve besleyici maddelerin hücreler arası dolaşımını sağlayan POTASYUM yüksek oranda bulunur.

Portakal, muz, karpuz, avakado, havuç, şalgam, fasülye, bezelye ve patates yüksek miktarda potasyum içerir.
Elmada bulunan enzimler, besin değerlerinin hiçbir kayba uğramadan depolarda daha az birikerek hücrelere iletilmesini sağlar.

alışkanlıklar
Damarların en büyük düşmanı olan sigara güçlü bir damar daraltıcıdır. Cildin yeterince beslenmesini engelleyerek selülite neden olur. Hareketsiz bir yaşam biçimi, sürekli bacak bacak üstüne atarak
oturmak, çok dar pantolon ve diz altı çorap giymek dolaşım sistemini ve lenf sisteminin düzenli çalışmasını engelleyerek selülite yol açabilir. Yüksek topuklar, yanlış yürüyüş pozisyonları kanın akışına olumsuz etkide bulunur. Yanlış yürüyüş ve oturma pozisyonları sadece iskelete zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda atıkların dokulardan atılmasını zorlaştırır. Dokulardaki birikmeyle deri gevşer ve çukurlar belirmeye başlar. Dik bir duruşla daha uzun ve daha zayıf görünürsünüz. Karın içeri... Göğüsler dışarı...

Oturuş pozisyonlarına da bu şekilde dikkat edilmelidir. Duruş hatlarının düzgünlüğü için düzenli egzersizlerden faydalanabilirsiniz. Özellikle bisiklet, yürüyüş ve jogging ideal egzersizlerdir. Günde 30-60 dakika arasında yapılan bu hareketler kan dolaşımını düzenleyerek selülit oluşumunu engeller.

Beslenme ve yaşam biçimi sağlıklı bir şekilde kontrol altına alıp, bilinçli beslenme ve düzenli sporla selüliti azaltacak yoğun tedavilere genellikle gerek kalmıyor. Selüliti önlemek için ilk olarak, sigarayı bırakmalısınız. Sadece kilo vermek üzere alınan önlemler selüliti engellemeyecektir.

Hareketli bir yaşantıya ve sağlıklı beslenmeye rağmen engellenemeyen selülitlerin tedavisinde uzman yardımına başvurulmaktadır.

Şirine
Süper Üye
Süper Üye
Mesajlar: 2778
Kayıt: 19 Eki 2006, 21:47

Mesajgönderen Şirine » 13 Haz 2007, 23:10

Selülit bacaklarda görülen, özellikle cilt sıkıştırıldığında belirginleşen portakal kabuğu şeklindeki yağ gruplarına denmektedir. Fazla kiloya veya bazı zararlı maddelerin cilt altı dokusunda birikmeye başlamasıyla cilt gerginliğini sağlayan tabakanın kollajen yapısının bütünlüğü bozulur ve deri pürüzlü bir hale gelir. Ergenlik çağından önce görülmeyen selülit, erişkin kadınların %85'inden fazlasında şikayet edilen ortak bir sorun haline gelmektedir.

Genellikle bölgesel bir sorun olarak ortaya çıkan selülit, kilolu, zayıf, balık etli, uzun, kısa her yaşta erişkin kadında görülebilirken nadiren erkeklerde de oluşabilir.

Östrojen hormon düzeyinin kadınlarda daha fazla olmasına bağlı olarak selülit kadınlarda daha yaygın görülmektedir. Tek sebep hormonal olmamakla birlikte sigara, alkol, yanlış beslenme alışkanlıkları, hızlı kilo alıp verme, hareketsizlik selülit oluşumunda etkin olan nedenler olarak sayılabilir.


beslenme
Tek yönlü beslenme alışkanlığına sahip kişiler güçlü birer selülit adayıdır. Beslenme ne kadar tek yönlü olursa, selülit de o kadar çabuk oluşur. Vücudun ihtiyacı olan besin gruplarını bilinçli bir şekilde tüketip günlük aktiviteyi artırmak, selülit oluşumunu önleyen önemli bir adımdır. Özellikle fast food türü hazır yemekler, hayvansal yağlar, şeker ve tuz yağ dokularını suyla şişirip, vücudun atıklardan temizlenmesini engeller. Yağlı yiyecekler özellikle doyma hissini geciktirdiğinden, gereğinden fazla yemek yenmesiyle dokulardaki yağ depoları fazla yağ ile beslenir ve fazla alınan yağı depolayabilmek için neredeyse 10 kat büyüyerek şekilsiz bir kütle haline gelir.

Selülit oluşumunu engellemek için en başta yemek listenizde öncelikli olarak meyve, sebze gibi taze yağsız, besleyici değeri fazla olan yiyecekler bulunmalıdır. Bu gruptan zengin bir diyet kan dolaşımını artırıp bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Günde mutlaka birkaç meyve yemeye özen göstermek ve bol lifli gıdalar almak selülit oluşumunu engellemektedir.

Bol su içmek çok önemlidir. Su, idrar oluşumunu artırarak vücuttan zararlı maddelerin atılımını sağlar. Günde en az 2 litre su için.

Kepekli ürünler, çavdar ürünleri ve baklagillerde, dokulardaki atıkları temizleyen ve besleyici maddelerin hücreler arası dolaşımını sağlayan POTASYUM yüksek oranda bulunur.

Portakal, muz, karpuz, avakado, havuç, şalgam, fasülye, bezelye ve patates yüksek miktarda potasyum içerir.
Elmada bulunan enzimler, besin değerlerinin hiçbir kayba uğramadan depolarda daha az birikerek hücrelere iletilmesini sağlar.

alışkanlıklar
Damarların en büyük düşmanı olan sigara güçlü bir damar daraltıcıdır. Cildin yeterince beslenmesini engelleyerek selülite neden olur. Hareketsiz bir yaşam biçimi, sürekli bacak bacak üstüne atarak
oturmak, çok dar pantolon ve diz altı çorap giymek dolaşım sistemini ve lenf sisteminin düzenli çalışmasını engelleyerek selülite yol açabilir. Yüksek topuklar, yanlış yürüyüş pozisyonları kanın akışına olumsuz etkide bulunur. Yanlış yürüyüş ve oturma pozisyonları sadece iskelete zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda atıkların dokulardan atılmasını zorlaştırır. Dokulardaki birikmeyle deri gevşer ve çukurlar belirmeye başlar. Dik bir duruşla daha uzun ve daha zayıf görünürsünüz. Karın içeri... Göğüsler dışarı...

Oturuş pozisyonlarına da bu şekilde dikkat edilmelidir. Duruş hatlarının düzgünlüğü için düzenli egzersizlerden faydalanabilirsiniz. Özellikle bisiklet, yürüyüş ve jogging ideal egzersizlerdir. Günde 30-60 dakika arasında yapılan bu hareketler kan dolaşımını düzenleyerek selülit oluşumunu engeller.

Beslenme ve yaşam biçimi sağlıklı bir şekilde kontrol altına alıp, bilinçli beslenme ve düzenli sporla selüliti azaltacak yoğun tedavilere genellikle gerek kalmıyor. Selüliti önlemek için ilk olarak, sigarayı bırakmalısınız. Sadece kilo vermek üzere alınan önlemler selüliti engellemeyecektir.

Hareketli bir yaşantıya ve sağlıklı beslenmeye rağmen engellenemeyen selülitlerin tedavisinde uzman yardımına başvurulmaktadır.

Şirine
Süper Üye
Süper Üye
Mesajlar: 2778
Kayıt: 19 Eki 2006, 21:47

Mesajgönderen Şirine » 13 Haz 2007, 23:11

Selülit Tedavisinde Yöntemler

masaj
Masaj, kan ve lenf dolaşımını harekete geçirerek, dokuların taze oksijenle dolmasını sağlar. Masaj, hem elle, hem de aletle uygulanabilir. Elle yapılan masajın etkisi daha yüzeysel olurken, aletli masajın derinlemesine bir etkisi var. Antiselülit kremlerinin dokulara etkisi, sürülmeden önce deriye masaj yapıldığı takdirde iki kat daha fazla olur. Nedeni, lenf ve kanın harekete geçmesidir.

akupunktur
- Organizmanın değişik fonksiyonlarının kumanda merkezi kulakta bulunmaktadır. Akupunktur ile bu fonksiyonlar sinir uçları uyarılarak harekete geçirilir. Bu fonksiyonların arasında su birikmesine neden olanlar aktive edilir.

ozon banyosu
- Bu yöntem, selülitli bölgenin oksijenle dolmasını sağlayarak, kan dolaşımını hızlandırır. Bu şekilde zararlı atıklarla dolmuş olan selülit hücreleri oksijenle temizlenir. Ozon terapisi bir kap içinde buharın epiderm tabakaya etki ederek o bölgenin okisjen ile dolmasını sağlar.

lazer tedavisi
- Lazer, selülitli bölgede dolaşımı artırarak su tutulmasını engeller. Soğuk ve sıcak lazer olarak 2 farklı şekilde uygulanır.

ultrason
- Ultrason tedavisi neredeyse farkedilemeyecek kadar küçük yağları bile derinlemesine yakalayıp parçalamaktadır. Daha fazla yağlanmanın olduğu bölgelerde de, daha derine gidilerek lenfleri uyarıp yağlar parçalanabilmektedir.

basınç terapisi
- Basınç terapisinde bacaklar sarılarak basınç uygulanır. Hava basıncı ile çalışılan bir odada bacaklar sarılarak uygulanır. Kontrollü bir şekilde hava basıncı yavaş yavaş azaltılır. Uygulanan bu basınçla lenf dolaşımı ve kan dolaşımı harekete geçirilir. Bu yöntemde kişiye özel uygulama yapılmaktadır.

mezoterapi
- Mezoterapi, sıvı kıvamda ilaçların şırınga darbeleriyle selülitli bölgelere uygulanması temeline dayanmaktadır. Hiç yan etkisi olmayan naturel maddeler kullanılmaktadır. Bu yöntemle, kan toplanmaları da önlenmiş olur.

lipoelektro
- Uzun iğnelerle uygulanan bir yöntemdir. Uzun, çok ince uçlu ve keskin iğneler kullanılarak elektro ile selülitli bölgedeki yağlar parçalanır. Çok düşük düzeyde, selülitli bölge üzerinde çalışılır. Düzenli ve sık aralıklarla yapılan işlemlerde iğne, selülitli bölgedeki yağları parçalar, yağları ortaya çıkartır ve bunlar boşaltılır.

ayla
Bizden Biri
Mesajlar: 629
Kayıt: 19 Eki 2006, 21:42
Konum: ist

Selüliti Yok Eden İçecek"

Mesajgönderen ayla » 21 Eyl 2007, 21:45

[font=Comic Sans MS]Selüliti Yok Eden İçecek"

Selülitten kurtulmak için geliştirilen yeni ürün ile her gün 10 saniyede içeriden etki!


innēov, yerleşmiş selülite karşı ilk defa beslenme uzmanlarını ve dermatologları bir araya getirdi. Gelişmiş Nestlé beslenme araştırmaları ve L’Oréal dermatoloji araştırmaları sonucunda geliştirilen, cildin kapitone görünümünü içeriden düzeltmeye yönelik gıda takviyesi innēov este, suda eritilerek içecek haline getirilen çilek tadında bir pudra. Derinlemesine işlemiş selüliti düzeltmek için innēov este, drenaj-boşaltma etkisi ve cildi tekrar yapılandırma özelliğiyle selülitin iki kaynağını birden hedef alıyor: Beslenme ile ilgili ve dermatolojik. innēov este, çift etkili mekanizması sayesinde selülite kaynağında müdahale eden tek ürün. innēov nutrikozmetik’in yeni ürünü este, innēov Uluslararası Araştırma ve Geliştirme Departmanı Direktörü Patricia Manissier’in katılımıyla tanıtıldı.

İnceltici etki
Sadece ağız yoluyla alınan çözüm; organizmanın içinde cildin derinlerdeki katmanlara ulaşabilecek aktiflerin yayılmasını sağlıyor. Hücresel mekanizmalar içeriden harekete geçirilince, bütün cilt derinlemesine tekrar düzenleniyor. İnneov,
Kalsiyum + yeşil çay ekstresi + deniz kökenli glükosamin + çam ağacı kabuğu ekstresi selüliti içeriden hedeflemek için etkenlerin görülmemiş özel birleşimi içeriyor. Biyolojik olarak sindirilebilir doğal kaynaklı 4 aktif madde, beslenme uzmanlarıyla belirlenmiş dozlarda alınıyor.
1. Etki: Drenaj ve Boşaltım
Fazlalıkları atmaya ve derinlemesine temizlemeye yardımcı olmak için:
Kalsiyum: Yağların atılmasını sağlamasıyla bilinir. Yağ emilimini sınırlamaya ve fazlalıkların atılmasını kolaylaştırmaya yardımcı olur.
Yeşil Çay Ekstresi: Yağların yakılmasına ve daha iyi temizlenme için mikrosirkülasyonun hızlanmasına yardımcı olur. Özellikle kan damarlarını koruyucu, güçlü, anti-radikal özellikleri olan polifenol açısından yoğundur.
2. Etki: Cildi Tekrar Yapılandırma
Cildin lif dokusunu güçlendirmek için:
Deniz Kökenli Glükosamin: Cildin lif doku sentezinin hızlanmasına yardımcı olur. Seçilen glükosaminin kaynağı deniz kabuklularının kabuğundan elde edilen “chitin” maddesidir. Ödem giderici özelliği vardır.
Çam Ağacı Kabuğu Ekstresi: 30-50 senedir böcek ilacı veya zararlı otları öldüren ilaçlar kullanılmadan yetiştirilen çam ağaçlarından elde edilmektedir. Lif dokuyu koruyan bir tabakayla etki gösteren güçlü bir bitkisel anti-oksidan inneov, sıkıştırıldığında, sıkıştırılmadan görünen ve dokunulduğunda hassas, ağrılı selülitlerde etkili.

Klinik sonuçlar
25-45 yaş arasında selüliti olan ve siluetlerinde kusurlu bir çizgi bulunan 40 kadın, 14 Beslenme Uzmanı ve 2 Dermatolog tarafından seçilip 3 ay boyunca takip edildi. Bu nedenle ürünün en az 3 ay süre ile kullanılması öneriliyor. Ürün kullanım testi sonucunda 15. günden başlayarak gözle görülür sonuçlar elde edildi. Hamile ya da süt veren kadınlar dışında, selülit sorunu bulunan ve sağlığı iyi olan tüm kadınlara yönelik ürün araştırmalarında, 18 ile 50 arasında değişen bir gönüllü grubu esas alındı. Ürünün hiçbir istenmeyen yan etkisine ratlanmadı. İşte Plaseboya (yalancı ilaç) karşı yapılan klinik deneyin sonuçları...
Karın kıvrımında azalma: % - 22
Sıkıştırmayla görünen selülitlerde azalma: % - 30
Sıkıştırmadan görünen selülitlerde azalma: % - 28
Dokunmaya duyarlı, ağrılı selülitlerde azalma: % - 27

Nasıl kullanılıyor?
30 poşetlik ürün, günde 2 kez, yemek sırasında büyük bir bardak suda eritilerek içiliyor. Fiyatı:**,**YTL
[/font]
sevmEk biR sanAttIR, ve inAn bAna bu sanAtI herkes hakkIyLa iCra edemEz...

ayla
Bizden Biri
Mesajlar: 629
Kayıt: 19 Eki 2006, 21:42
Konum: ist

Mesajgönderen ayla » 21 Eyl 2007, 21:46

selülit hakkında SUNA DUMANKAYADAN bilgiler

--------------------------------------------------------------------------------

kadınların %80'i düzensiz beslenme, hareketsizlik, hormonal bozukluklar, sindirim ve kalıtımsal sbeplerden dolayı selülitlerden şikayet etmektedir.selülit,lenf sıvısı ve toplar damar kan akışındaki yavaşlama ile toksin birikimi sonucu ortaya çıkan bağ dokusu hastalığıdır. bunun sonucu biriken yağlar vücut tarafından enerji olarak sağlanamadığından zamanla portakal görünümünü alır. SELÜLİTİN OLUMSUZ ETKİLERİ: vücudun tüm bölgelerinde oluşabilen selülit sadece estetik bir sorun değil, aynı zamanda bacaklarda şişme, ağırlık hissi, varis, eklem çevresinde ağrılar, kılcal damar çatlamaları, morarmalar ve hatta genç dönemlerde kalp yetmezliği riskine dahi neden olabilir.
sevmEk biR sanAttIR, ve inAn bAna bu sanAtI herkes hakkIyLa iCra edemEz...

ayla
Bizden Biri
Mesajlar: 629
Kayıt: 19 Eki 2006, 21:42
Konum: ist

Mesajgönderen ayla » 21 Eyl 2007, 21:48

[font=Comic Sans MS]5 adet limonun suyu, 1şişe bebeyağı,1 kutu aspirin. aspirin ezildikten sonra diğer malzemeler karıştırılıp iice çalkalanır. masaj yaparak vücuda sürürlür. derideki portakal görüntüsünün yok olmasını sağlar.[/font]
sevmEk biR sanAttIR, ve inAn bAna bu sanAtI herkes hakkIyLa iCra edemEz...

ayla
Bizden Biri
Mesajlar: 629
Kayıt: 19 Eki 2006, 21:42
Konum: ist

Mesajgönderen ayla » 21 Eyl 2007, 21:56

[font=Comic Sans MS]Yüksek topuklar selüliti tetikliyor

--------------------------------------------------------------------------------

Yüksek topuklu ayakkabıların, sıkı pantolon ve çamaşırların selülit oluşumunu tetiklediği açıklandı.


7 Ağustos 2007 Salı
Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermotoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neslihan Şendur,"Yüksek topuklu ayakkabılar, sıkı pantolon ve çamaşırlar selülit oluşumunu tetikliyor" dedi.


Şendur, kan dolaşımının azalmasıyla vücudun belirli bölgelerinde yağ dokusunun birikmesi sonucu selülitin oluştuğunu belirterek, selülitin bir hastalık olmadığını, uylukların dış ve arka tarafında, kalça ve kolların üst kısımında portakal kabuğu şeklinde oluşan kozmetik bir bozukluk olduğunu söyledi.

Selülitin tüm kadın ırklarının yaklaşık yüzde 85-90’ında görüldüğünü kaydeden Şendur,"Toplumda selülitin sadece şişmanlarda ve kadınlarda oluştuğu şeklinde yanlış bir kanı var. Androjen hormonu (erkeklik hormonu) eksik olduğu zaman erkeklerde de selülit görülebilir. Genetik faktörler, yanlış beslenme, alkol ve sigara kullanımı selülitin oluşmasına neden olurken, yüksek topuklu ayakkabılar, sıkı pantolon ve çamaşırlar selülit oluşumunu tetikliyor" diye konuştu.

Çok ilerlemiş selülit vakalarının tedavisinde olağanüstü sonuçlar beklenilmemesi gerektiğinin altını çizen Şendur, şunları söyledi:

"Selülit tedavisinde mezoterapi uygulamaları ve çeşitli masajlar başta olmak üzere birçok yöntem kullanıyor. Ama önemli olan selülit oluşmadan önce yapılacaklar... Selülit oluşumunu engellemek için düzenli beslenilmeli, bol su tüketilmeli, uzun yürüyüşler ve egzersizler yapılmalı, kan dolaşımının engellenmesine neden olan alkol ve sigara kullanılmamalı."
[/font]
sevmEk biR sanAttIR, ve inAn bAna bu sanAtI herkes hakkIyLa iCra edemEz...

Şirine
Süper Üye
Süper Üye
Mesajlar: 2778
Kayıt: 19 Eki 2006, 21:47

Re: Selüliti Önlemek İçin Bunları Yapın

Mesajgönderen Şirine » 05 Mar 2008, 00:10

Selülitin Doğal Çaresi Nedir

Doğal ürün deyince eskiden sadece bedensel rahatsızlıklar akla gelirdi. Oysa şimdi doğal ve bitkisel ürünler her yerde, her alanda kullanılıyor. Örneğin; estetik ve güzellikte artık doğal ürünler hayli ilgi görüyor. Nasıl görmesin ki?.. Bazen kırışıklardan kurtulmak için sürülen bir krem bile, insanın hayatını kabusa çevirebiliyor. İşte "Be Night Recovery Serum" adlı kremi kullanıp uykuya dalan, Amerikalı manken Catherine King'in başına gelenler: Bu ünlü mankenin yüzü, kırışıklık önleyici kremden sonra tanınmayacak hale gelmişti biliyorsunuz. Dolayısıyla yüz için seçilecek bir krem de, selüliti giderecek bir yağ da çok önem taşıyor. Bu sefer tam da gündemde olan bir konuyla söze girelim ve selülitle ilgili bilgilerimizi paylaşalım sizinle...

Selülit nasıl oluşur?
Genellikte kadınlarda görülen selülitin tedavisi ile ilgili sürekli yeni buluşlar öne sürülüyor. Peki selülit nasıl oluşuyor? Bu konuda birçok fikir var; ama genellikle hormonların faktörü çok büyük. Başka nedenleri de unutmamak lazım: Kimi zaman kalıtımsal olabiliyor. Yanlış beslenme, dolaşım bozuklukları, kronik kabızlık, doğum kontrol hapı tüketimi ve ruhsal sorunlar da selülit nedeni olabiliyor. Selülit, özetle bedende toplanmış yağ hücreleridir; ama yağlar, bedenimizin her yerinde mevcut. Selülit ise bu yağların "dejenere" olmuş hali. Isı ve enerji oluşturan bu yağlar, dengesiz beslenme, dolaşım bozukluğu gibi faktörlerle sorun haline geliyorlar. Buna hareketsiz bir yaşamı da katarsak, selülit sorunu yaşamımıza girmiş oluyor.

Selülit için doğadan yararlanın
Selülitin en çok sevdiği yerler genellikle hareketsiz bölgeler. Kalçada, basenlerde ve baldırlarda ortaya çıkıyor ve kadınların hayatını kabusa çevirebiliyor. Zayıflama çabaları ile de erimiyor çoğunluk. Sadece rejim yapıldığında, veya bu çerçevede bir doğal ürün kullanıldığında vücudun diğer bölgelerindeki yağlar eriyebiliyor ama, selülitli bölgedeki sorun sürüyor.
Cilt altı yağ dokularının, bağ dokuları arasında sıkışması ile ciltte ortaya çıkan bu "portakal kabuğu görünümü" kimi zaman fazla şişman olmayan insanlarda da görülüyor. O nedenle hemen hemen herkesin sorunu olarak sık sık masaya yatırılıyor.

Evde masaj yapmak
Selülitin birçok tedavisi var. Hepsinin kendine göre etkisi olabilir ama, şimdi diğer yöntemlerden söz etmeyip, evde yapılabilen bir uygulamadan söz edeceğim: Hoş kokulu bitkisel yağlarla evde yapacağınız bazı masajlar hakkında bilgi vereceğim. Özellikle selülit sorunları ve bölgesel zayıflama için özel olarak hazırlanan bir masaj yağı var ki, bu büyük ilgi görüyor. Sözünü ettiğimiz Softline adlı özel yağ, bitki özleri ve yağ eritici doğal yağlardan üretilmiş. Herbalium’un ürettiği Bitki Özlü Selülit ve Masaj Yağı, selülitli olmayan, ama bedende incelmesini istediğiniz diğer bölgelerde de kullanılıyor. 13-15 uygulamada çok iyi sonuçlar veren bu yağın en önemli özelliği, tamamen katkısız ve doğal oluşu...

Nasıl kullanıdığına gelince; sorunlu cilde sürüp, belli bir süreyle masaj yapmanız yeterli. Ayrıca teni besleyici ve sıkılaştırıcı özelliği de var. Yüzde yüz saf ve doğal yağların karışımından oluştuğu için, herhangi bir yan etkisi bulunmuyor (Piyasadaki sentetik karışımlı bitkisel kokulu yağlardan olmadığı için, birçok kadın bu ürünün etkisinden memnun.).

Birkaç uygulamadan itibaren, özellikle kalça ve basen bölgesinde fark edilir bir değişim görmek mümkün. Uygulama sonunda, yaptığınız ölçümlerde de santimetre olarak incelme ve selülitlerde azalmaları gözlemleme olanağınız var. Bu masaj yağı, evde kendiniz tarafından uygulayabileceği gibi, profesyonel bir masör tarafından da gerçekleştirilebilir; ya da evdeki bir yakınınıza masaj yaptırabilirsiniz.. Birçok güzellik merkezinde de uygulanan, saf bitki özlerinden oluşan bu yağ karışımı yaklaşık 15 uygulamada bölgesel zayıflama ve selülit sorunlarının giderilmesinde çok iyi neticeler veriyor.

Selülit yağı nasıl etki yapıyor?
Bahsettiğimiz bitki özlerinden oluşan yağ, masaj halinde sorunlu bölgeye uygulandığında, o bölgede kan dolaşımını hızlandırarak yağların parçalanmasını sağlıyor. Yapılan masajın da etkisiyle, lenf kanalları ile vücuttan idrarla birlikte atılmasını sağlıyor. Ayrıca cildi besleyici ve sıkılaştırıcı özelliği ile sarkma sorununu ortadan kaldırıyor, estetik bir görünüm sağlıyor.

Şirine
Süper Üye
Süper Üye
Mesajlar: 2778
Kayıt: 19 Eki 2006, 21:47

Re: Selüliti Önlemek İçin Bunları Yapın

Mesajgönderen Şirine » 25 May 2008, 20:46

Selülite günde bir dakikalık soğuk ve sıcak su banyosu


Prof. Dr. Neslihan Şendur selülitle ilgili sorularını yanıtladı. Selülitle savaşmak için 'bir dakikalık şok su banyoları'nı öneren Prof. Dr. Şendur, pahalı selülit kremleri yerine de bebe yağını tavsiye ediyor..

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermotoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Neslihan Şendur,selülitle ilgili sorularını yanıtladı:

* Yaz-kış, ayda bir, hamama gidip masaj yaptırırım. Selülitim yok. Sizce bu durum masaj yaptırmamdan mı, yoksa tenimin koyu renk olmasından mı kaynaklanıyor?
Selülitin ten rengiyle bir ilgisi yoktur. Ama masajın kesinlikle faydası olduğunu böylece görmüş oluyoruz. Sıcak-soğuk su masajını da öneriyoruz. Bir dakika sıcak su, bir dakika soğuk su ile vücudunuza masaj yapabilirsiniz. Bu; kan dolaşımını hızlandırır ve 'damar jimnastiği' diye nitelendirilir. Sadece soğuk suyun tek başına uzun süre kullanılması uygun değildir. Vücudun dayanabileceği ısıları tercih etmek lazım. Su; kasılmaya ya da haşlanmaya neden olmamalı. Tek başına sıcak su da yararlı değildir; damarlarda genişlemeye neden olur. Suda masaj yapmak ve yüzmek aynı etkiyi yapar.

GERİYE DÖNÜŞÜ YOKTUR
* Geçen yaz çok az selülitim vardı; bacağımı sıkınca ortaya çıkıyordu. Bu yıl bacağımda çok selülit var. Bir düşük yaptım ve o sırada hormon ilacı kullandım. Nedeni bu olabilir mi? Ne yapmalıyım?
Kilo farklılığınız olduysa, selülitleriniz ona bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir. Hormonun cinsine bağlı olarak da, ilaç selülit yapabilir. Selülit bir hastalık değildir. Bu nedenle, verilen ilaçlara bağlı olarak oluşmuşsa bile, geriye dönüşü tamamen mümkün olmaz.

* Loğusayım. Hamilelik döneminde vücudumda inanamayacağınız kadar çatlak ve selülit oluştu. Doğum kilolarımdan kurtulunca, bunların hepsi gider mi?
Doğum çatlaklarına 'ftiria' adını veriyoruz. Onlar geriye dönmezler. Sadece biraz renkleri soluklaşır. Doğumdan sonra onları, soluk çizgiler halinde göreceksiniz. O mor geniş çizgiler, soluk çizgiler halini alacak ama geriye dönüşü olmayacak. Hamile kalındığı öğrenildikten sonra sürekli derinin esnekliğinin sağlanması gerekir. Deri esnekliği sağlanabilirse, bu tür çatlakların oluşması engellenebilir. Selülitler daha oluşmadan, baştan önlem almak gerekiyor. Doğum kilolarını verdikten sonra selülitler biraz azalabilir ama tamamen kaybolmaları söz konusu değildir.

HAREKET ŞART!
* 35 yaşındayım ve çok yoğun çalışıyorum. Bacağımda dururken selülitler görünüyor. Selülitten kurtulmak için egzersiz yapmaya vakit ayıramıyorum. Krem çözüm olabilir mi?
Masajı kolaylaştıracak kremler kullanılabilir. Kremden daha çok, masajın ve hareketin etkisi var. Oturduğunuz yerden de bazı hareketler yapabilirsiniz. Bir spor merkezine giderek bacak hareketinizi sağlayacak egzersizleri öğrenip, bunları masa başında rahatlıkla yapabilirsiniz.

* 23 yaşındayım. Ergenlik dönemimde çok kiloluydum. Daha sonra tam 20 kilo verdim ama vücudumda selülitler oluştu. Artık ne kadar zayıflasam da, bu selülitlerden kurtulamıyorum. Sizce ne yapmalıyım?
Egzersiz ve bol su, görünümünüzü biraz toparlayacaktır. Kaslar sıklaştıkça ve kan dolaşımı arttıkça selülitler bir parça toparlanabilir. Bir de sabırlı olmak lazım, hemen mucize beklenmiyor. Bu tür sorunların geriye dönüşü ve kabul edilebilir görünümü zaman içinde olur.

* Kızım 12 yaşında. Benim kilo sorunum olmadığı halde, vücudumda önleyemediğim selülitlerim var. Kızımın da ileride böyle bir sorun yaşamaması için şimdiden neler yapmam gerekir?
Yapılabilecek hiçbir şey yok. Önceden olabilecekleri kestiremeyiz. Eğer bu yaşta gölgede selülitle ilgili bir şekil bozukluğu varsa, doktora başvurmanız lazım. Kızınızda hormonal sorunlar olabilir. Erken yaşta görülen selülit sorunları için bir endokrin doktoru ile görüşülmesi yararlı olabilir.

* Selülitle mücadelede termaj tekniği öneriliyor. Bu işlemi bu yaz yaptırsam ne kadar süre etkili olur? Yaz sonuna kadar etkisi dayanır mı? Sonra tekrar yaptırmam gerekir mi? Termaj, selüliti tamamen ortadan kaldıracak bir yöntem mi? Yoksa başka bir yöntem var mı?
Kişiyi, selülitten tamamen kurtaracak bir yöntem yok. Radyo frekansı da dolaşımı hızlandırması bakımından bir miktar yardımcı oluyor. Bu yöntem kullanılabilir ama selülitleri tamamen geçirmesi beklenemez. Sorunlu bölgelerinizi her zaman kontrol altında tutmak için klasik selülit yöntemlerine başvurmanız gerekir.

KIYASLAMA YAPMAYIN
* 52 yaşındaki annemde neredeyse hiç selülit yok. Bense 25 yaşındayım ve selülitlerim yüzünden bu yaz nasıl denize gireceğimi bilemiyorum. Annemle aynı şeyleri yiyip içiyoruz ve ben daha hareketliyim. Sizce neden bende selülit var?
Metobolizma ve kan dolaşım hızlarınız farklı olabilir. Bu kişi anneniz bile olsa, kendinizi birebir bir başkasıyla mukayese etmeyin. Anneniz hiç kahve ya da asitli içecek içmiyorsa ve siz içiyorsanız, bu bile başlı başına sizdeki selülitlerin nedeni olabilir. Siz kıyaslamak yerine, önleminizi alın bence.

* Aktarlarda satılan bitkisel yağlar selülite karşı etkili mi?
Bazı yağların yakıcı ya da yanıcı özellikleri olabilir. Bunlar derinin yüzeyinde alerji oluşumuna yol açabilir. O nedenle çok bilmediğiniz bir yağı kullanmayın. Bebe yağlarını tercih edin. Bunlar, vücudu nemlendirmek amaçlıdır. Selülitleri geçirmezler ama yarattıkları masaj etkisi selülitlere iyi gelebilir.

* Selülit kremleri çok pahalı. Aralarından seçim yaparken, içeriğinde ne olmasına dikkat etmeliyim?
Ürünün altında, 'dermotolojik testlerden geçirilmiştir' ibaresini görmeniz şart. Onun dışında, 'içinde o olsun, şu olsun' diyemem.

* Bacağımda hafif selülitler var. Sizce bronzlaşsam ya da solaryuma gitsem, bunlar biraz kapanır mı?
Bronzlaşmak sorunu gidermez ama örtebilir. Ancak lütfen güneş ışığı yerine solaryumu tercih etmeyin. Solaryum deriye zarar verir. Bölgesel olarak uygulama yapılsa bile, tehlikeli olabilir.

Selülitiniz kaç derece öğrenin

0 Derece: Oturur durumdayken ve yatarken selülit görülmez. Ellerinizle derinizi sıkıştırınca da deride katlanma görülür ancak selülit görülmez.
1 Derece: Oturur durumdayken ve yatarken selülit görülmez. Ellerinizle derinizi sıkıştırınca, deride hafif çukurluklar görülür.
2 Derece: Yatarken selülit görülmez. Ancak otururken deri; portakal kabuğu görünümündedir.
3 Derece: Otururken de, yatarken de yani her durumda, selülit belirgin şekilde görülür.

Şirine
Süper Üye
Süper Üye
Mesajlar: 2778
Kayıt: 19 Eki 2006, 21:47

Re: Selüliti Önlemek İçin Bunları Yapın

Mesajgönderen Şirine » 25 May 2008, 20:49

Selülitsiz bir yaz geçirmek için harekete geçin. Prof. Dr. Neslihan Şendur formülü verdi: Bol su içmek ve uzun yürüyüşlere ek olarak sabah-akşam soğuk duşun altında keselenmek, sizi kader zannettiğiniz portakal görünümünden kurtaracak...

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermotoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Neslihan Şendur, selülitle mücadelede 2008 stratejilerini anlattı:

Bütün kadınlar bir gün mutlaka selülitli mi olacak?
Selülit, kadınların yüzde 85-90'ında görülüyor ama herkeste görülmüyor. Bazı kişilerde çok zayıf olmalarına rağmen selülit olabilir. Bazı kişilerde ise çok kilolu olmalarına rağmen selülit olmayabilir. Eğer yatkınlık varsa daha kolay ortaya çıkabiliyor. Yine de 'bu benim kaderim' diye kabullenmek doğru değil. Korunmak mümkün.

DİYETLE GEÇMEZ!
Rejim yaparak selülitlerden kurtulabilir miyiz?
Kurtulamazsınız. Sadece diyet yetmez. Üstelik kötü bir diyet selülit oluşumuna da neden olabilir ya da oluşumu hızlandırabilir.

Zayıf kadınlar da selülitlerden yakınıyor. Neden?
Masa başında uzun süre oturarak iş yapanlar, çok hareketsiz çalışanlar çok zayıf da olsalar selülitlere sahip olabilirler. Örneğin sekreterler bu noktada risk altındadır.

Bacaklardaki selülitler için sizce en uygun spor nedir?
Uzun ve bol yürüyüşler. Bu, kolay ve herkesin yapabileceği bir spor. Bu sırada ellerinden su şişesini de eksik etmesinler. Bisiklet de olabilir. Yüzme yine aynı şekilde çok etkilidir.

Masaj işe yarar mı?
Boğum boğum olmuş, yaygın selüliti olanlarda geri dönüşü biraz zor. O nedenle masaj, bazı tedavi yöntemleri, yaşam biçimini değiştirmek ya da spor yapmak gibi uygulamalarla selülitin en azından kabul edilebilir bir hale gelmesi sağlanabilir. Kese yapın, sıcak ve soğuk duş alın. Bu sırada keseyi bırakmayın ve sorunlu bölgelerinize masaj yapın. Saunanın ise selülite bir etkisi olmaz.

ERKEKLER ŞANSLI!
Kollardaki selülitler için sizce ne yapılmalı?
Yine egzersiz lazım. Dambıl kullanılabilir. Yalnızca kolları çalıştıran aletler var. En azından kolları kasıp gevşetmek, oradaki kan dolaşımını hızlandırmak için yeterlidir. Germek ve serbest bırakmak çok önemlidir.

Annesi selülitli olan bir kadının selülitten kaçması mümkün değil mi?
Genetik selülitte çok etkilidir ama eğer yaşam biçimine dikkat ederse, kendisi selülitli olmayabilir.

Erkeklerde neden selülit olmuyor?
Hormon profillerinin farklı olması, selülitten korunmalarını sağlıyor. Erkeklerdeki yağ dağılımı ile kadın vücudundaki yağ dağılımı farklı. Onlarda bu nedenle selülit görülmüyor.

Portakal gibi olmamak elinizde!

Yaza hazırlanırken, bir anda vücudunun selülitle dolu olduğunun farkına varanlardan mısınız? Böyle biri olarak benim durumumdaki pek çok kadın için bu yazı dizisini hazırladım. 2008'in en etkili selülit önleme yöntemlerini araştırdım. Estetik cerrahlarla, tedavi yöntemlerini konuştum. Prof. Dr. Neslihan Şendur, selülite dair pek çok bilgi verdi. Bu bilgiler önemli çünkü tanıdığımız bir şeyle mücadele etmek her zaman çok daha kolaydır. Bu soruna karşı öncelikle mutfakta önlem almanız gerekli. Diyetisyen Banu Kazanç, sofranızda selülit yapmayan mönüleri açıkladı ve selülitleri gidermek için önemli tüyolar verdi. Sizin de başınız selülitlerinizle dertteyse, bu yazı dizisini mutlaka okuyun...

Sıkı pantolon giymeyin!

Neler selülit yapıyor?
Hareketsiz bir yaşam biçimi ve bazı dolaşım hastalıkları selülit yapar. Sıkı pantolon, sıkı çorap, yüksek ayakkabılar kan dolaşımını engelleyici faktörlerdir. O bölgedeki yağ hücrelerinin hareketliliği engellenir. Genetik özellikler çok önemlidir.

Kan dolaşımını hızlandırın

Selülit kremleri ve yağları sizce işe yarıyor mu?
O bölgede kan dolaşımını hızlandırmak için yapılan uygulamanın faydası vardır. Ancak yüzeye sürülen kremlerin, yağ dokusunu yok etmesini beklemeniz çok yanlış olur. Masaj uygulamaları, sorunlu bölgelerdeki kan dolaşımını hızlandırır ve yağ dokusunun düzgün olarak yayılmasına yardım edebilir. Bu etkiyi, vücudunuzun sorunlu bölgelerine kese yaparak da sağlayabilirsiniz.

Selülit tabletleri ve kapsülleri için neler düşünüyorsunuz?
Onlar hakkında bilgim yok. Ancak hekimler, bilimsel olarak etkisi kanıtlanmamış ilaçların kullanılmasını kesinlikle önermez. Ben kendi adıma, mecbur kalsam da bu ilaçları kullanmam. O yüzden önermem de.

Türk kadınının geninde var

Hamilelikten sonra selülit patlaması yaşanması normal bir durum mudur?
Olağan sayılabilir. Hamilelikte aşırı kilo alınması ve hareket kısıtlamasına bağlı olarak, selülit ortaya çıkıp artabiliyor. Türk kadınları doğumla hemen deforme olan bir vücut yapısına sahip. Yani vücut yapısı açısından biraz şanssızlar. Her ırkın bir özelliği var, bizim ırkımız selülite daha elverişli. Ancak hamileliğini doğru geçirip fazla kilo almayanlar ve bol egzersiz yapanlar, bundan korunabiliyor.

Menopoza girmek de, vücuttaki selülitleri arttırır mı?
Menopozdan sonra hormonal faktörler nedeniyle, selülitlerde artış olabiliyor. Ostrojen hormonu kişiyi selülitten korur. Menopoz döneminde bu hormonun azalması ve yokluğu, selülitlerin artmasına neden olur. Bu durum, bütün toplumlar için geçerlidir. Ostrojen aslında selülitin oluşmasını engeller.

Bronzlaşmak yok etmez!

Bronzlaşmak selüliti yok etmez, sakın kendinizi kandırmayın. Bronzlaşan tendeki selülitleri sadece saklamayı başarabilirsiniz, o kadar! Selülit bir kere oluştu mu, ortadan kaldırılması mümkün değildir. Sadece bazı uygulamalarla, vücuttaki selülit oranının kozmetik açıdan kabul edilebilir bir seviyeye gelmesi sağlanabilir. Selülit; çok çabuk oluşmaz. Bir akşam yattığınızda bir şeyiniz yoksa, sabah kalkınca da vücudunuzda selülit olmaz. Selülit birçok faktörün etkisiyle ortaya çıkar. Genç kızların aşırı derecede ve çok sık kilo alıp vermeleri, başlıca selülit nedenidir. Kadınların kilo kontrollerini iyi yapmaları ve bol bol yürüyüş yapmaları gerekir. Ayrıca sımsıkı kotlar ve yüksek ayakkabılar da giymemek gerekir. Dar giyecekler, son dönemde yaşanan selülit artışının başlıca nedenidir.

En çok onların başını ağrıttı, onlar nasıl atlattı?

Organik beslenmeye başladım
GÜLBEN ERGEN: Spor yaparak ve özellikle de pilates ile selülitlerimi azalttım. Bol su içmeye başladım. Hatta içtiğim suyu iki katına çıkardım. Suyun selülitle mücadelede büyük bir etkisi olduğuna inanıyorum. Artık beslenmeme de daha fazla dikkat ediyorum. Organik beslenmeye çalışıyorum. 15 seans radyo frekans dalgasından yararlandım. Bu yöntemin çok etkili olduğunu düşünüyorum. Doğumdan sonra vücudumda selülit oluşmaması için doğumumu kontrollü geçirdim. Ayrıca yoga yapıyorum ve bunun da selülitle savaşta etkili olduğunu düşünüyorum.

Pilates kurtarıcım oldu
SERAY SEVER: Selülitlerin tamamen yok olduğuna inanmıyorum. Çünkü bunu bünye yapıyor. Tamamen yok olma imkanı yok ama kontrol altına alınabilir. Artık düzenli spor yapıyorum, düzenli besleniyorum. Radyo frekans gibi aletlerle dönemsel olarak selülitlerimi azaltmayı başardım. Ayrıca düzenli olarak pilates yapıyorum. Bu; daha diri bir vücuda sahip olmamı sağlıyor. Bu kadar yöntem denedim, bence en etkilisi pilates oldu.

Şirine
Süper Üye
Süper Üye
Mesajlar: 2778
Kayıt: 19 Eki 2006, 21:47

Re: Selüliti Önlemek İçin Bunları Yapın

Mesajgönderen Şirine » 16 Haz 2008, 23:16

Doğal ve sağlıklı ürünlerle beslenmek, antioksidan, A,C,E vitaminler açısından zengin bir besleneme tarzı seçmek, tuz, alkol, şeker, sigara, tütün, alkol ve kızartmalardan uzak durmak selülitten korunmada önemli rol oynuyor.

Haftada 4-5 gün 30-45 dakikalık tempolu yürüyüş ve günde en az 2 litre saf su içmenin de selülit tedavisinde önemli rol oynadığının söyleyen Dr. Melisa Eczacıbaşı, sellülit ve bölgesel yağlarla mücadele etmede önemli rol oynayan şu pratik çözümleri öneriyor:

* Yiyeceklerinizi tuz yerine baharat, limon ve aromatiklerle tatlandırmaya bakın.

* Koyu kahve, koyu çay, gazlı içecek ve kola tüketimini kesin.

* Birleşiminde lif oranı yüksek beslenme tarzını seçerek toksik madde atılımını kolaylaştırın.

* Mutlaka günlük içtiğiniz su miktarını artırın.

* Rezene, elma kabukları ve yeşil çayı karıştırarak hazırladığınız bu nefis bitki çayını günde en az 4 kez içmeye çalışın.

* Mümkünse her gün bir demet maydanoz, bol bol kereviz, lahana ve enginar yiyin.

* Tatlı ihtiyaçlarınızı meyve, tatlandırıcı ile hazırlanmış meyve kompostoları ve sütlü tatlılardan karşılamaya çalışın.

* Şarküteri ürünlerinden, yağlı soslardan uzak durun.

* Kızartmalar yerine fırın, buğulama ve haşlama yemekleri tercih din.

* Aşırı tuz ve yağ içeren şarküteri ürünlerinden, yağlı sos ve yemeklerden uzak durun.

Şirine
Süper Üye
Süper Üye
Mesajlar: 2778
Kayıt: 19 Eki 2006, 21:47

Re: Selüliti Önlemek İçin Bunları Yapın

Mesajgönderen Şirine » 23 Ağu 2008, 18:02

Selülit doğadan gelen formüllerle yok ediliyor! Kadınların en büyük derdi olarak bilinen selülit problemi için bitkiler adeta mucize yaratıyor!


"Portakal kabuğu" görünümü için bir çok kadın elinden geleni yapıyor ama yine çözüm olmuyor. Doğal ürün uzmanı Volkan Kurt bu sorun için bitkilerde çözüm olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Selülit, bir yağ problemi değil, bir bağ doku ve dolaşım bozukluğu sorunu. Türkiye'de kadınların büyük oranı bu problemi yaşıyor. Ana nedeni hormonal değişiklikler, yetersiz sıvı alımı ve cildin esnekliğini kaybetmesi. Şekilsel olarak özetle bedende toplanmış yağ hücreleri demek. Çözüm olarak "en doğal olanı" dedikleri bitkisel yöntemi kadınlar evde uygulayabiliyor. "Doğal selülit ve masaj yağı" aynı zamanda göbek ve kalçadaki yağlı bölgeleri de inceltiyor. Herbalium olarak bitkiler üzerinde çalışıp ürettiğimiz bir yağ en fazla 15 veya 25 kere uygulamanın ardından sonuç veriyor.

Yapılacak yöntem şöyle: Bitkisel yağ karışımını Selülitli cildinize sürüyorsunuz. Ardından ellerinizle 20 dakika masaj yapıyorsunuz. Cildi besleyici ve sıkılaştırıcı olan bu bitkisel yağın içeriği şöyle: Doğal ve saf yağların karışımından yapılıyor. Yani içinde bir kaç çeşit "saf yağ" yer alıyor. Bu nedenle herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. Özellikle kalça ve basen bölgesinde sabırlı bir uygulama lazım. 20 gün sonra ya da bir ay gibi bir zaman zarfında selülitlere veda ediliyor. Bu masaj yağını kendiniz kolaylıkla sürebilirsiniz. Evde yapamayanlar profesyonel bir masöre de yaptırabilir. Evdeki eş veya kardeşten yardım istenebilir masaj için. Saf bitki özlerinden oluşan doğal selülit yağı bölgesel zayıflama ve selülit sorunu yaşayan kadınlar tercih ediyor.

Etkisi: Bölgeye uygulanan yağ, kan dolaşımını hızlandırarak yağların parçalanmasını sağlıyor. Elle bölgeye yapılan uygulama ile deriye iyice nüfuz ediyor. Daha sonra idrarla selülitler dışarı atılıyor. Metabolizmayı hızlandıran yiyecekleri tüketin. Fazla miktarda tuz almamaya çalışın. Sebze ve meyve ağırlıkla beslenin. Yağsız yoğurdu her öğün mutlaka kullanın. Etlerden beyaz eti veya balığı tercih edin. Eğer tabiattaki yöntemleri benimseyen ve inanan bir insansanız Selülitleri yok etmek ve ipeksi bir cilde kavuşmak hiç zor değil. "

Şirine
Süper Üye
Süper Üye
Mesajlar: 2778
Kayıt: 19 Eki 2006, 21:47

Re: Selüliti Önlemek İçin Bunları Yapın

Mesajgönderen Şirine » 14 Eyl 2008, 14:14

Selülit genç, yaşlı, şişman, zayıf yani kadınların % 90 ı nın şikayetçi olduğu ortak bir sorun. Selülitlerinizden mi şikayetçisiniz? O halde Bacak bakımı ve selülitlerden büyük ölçüde kurtulmak için aşağıdaki karışım tam size göre. İşe yarayacağını göreceksiniz.Selülit İçin Bitkisel Yağ Karışımı 1

Yarım tatlı kaşığı zeytinyağı, yarım tatlı kaşığı susam yağı, 9-10 damla biberiye yağı, 12 damla kekik ve 9 damla portakal yağını karıştırıp banyodan önce selülitli bölgelere masaj yaparak iyice yedirin. Yarım saat kadar bekledikten sonra saf ipek bir kese veya normal bir kese ile selülitli bölge kızarıncaya kadar iyice keseleyin daha sonra sabunlanmadan ılık suyun altında duş alıp banyodan çıkın. Üç günde bir tekrarlayın. Selülitlerinizde gözle görülür iyileşme göreceksiniz.

Selülit İçin Bitkisel Yağ Karışımı 2

İki çorba kaşığı melisa yağı, iki çorba kaşığı adaçayı ve iki çorba kaşığı okaliptüs yağını bir kasenin içinde karıştırın. içine 10-15 adet dövülmüş aspirin ve 5 tane limonun suyunu katıp tekrar iyice karıştırın. Selülitli bölgenize masaj yaparak iyice yedirin ve mutfağınızda kullandığınız streç naylonla iyice sarın. Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra vücudunuzu yıkayın.

Selülit İçin Elma Sirkesi

1 çay bardağı derecesi %4-6 olan elma sirkesi ile 1 çay bardağı elma suyunu karıştırın. İçine birkaç damla limon yağı ve biberiye yağı ekleyin. Bu karışımla selülitli bölgenize güzelce masaj yaptıktan sonra üzerini mutfağınızda kullandığınız streç naylonla iyice sarın. Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra vücudunuzu yıkayıp nemlendirici bir losyon sürerek tekrar masaj yapın.

Not : Bu sarma yöntemi selülitle savaşta oldukça etkili bir yöntemdir. Ayrıca bu uygulamayı yaparken günde 1 bardak şekersiz greyfurt suyu da içerseniz daha çok fayda görürsünüz.

Günde 3 veya 4 bardak şekersiz biberiye çayı için. Selülitlere oldukça faydalıdır.

Günde 3 veya 4 bardak domates suyu içmek vücudu toksinlerden arındırır ve selülitlerin giderilmesinde yardımcı olur.

Bir kaşık ince ince kıydığınız enginar yapraklarını 1 bardak suda haşlayın. 10-15 dakika demlenmesini bekleyip süzün. Günde 2-3 bardak bu çaydan şekersiz olarak aç karnına için.

Taze sıkılmış 1 çay bardağı limon suyunu bir çay bardağı su ile karıştırıp günde bir defa için

Yarım su bardağı zeytin yağı ve yarım çay bardağı ılık suyu karıştırın. İçine yarım çay bardağı da deniz suyu kattıktan sonra karışımı avucunuza alarak selülitli bölgenizi iyice ovarak yaklaşık 15 dakika boyunca masaj yapın ve ılık duş alın
.


Disable

“Kadın, Bakım ve Güzellik” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir