El Emeği Göz Nuru - Görüntüler

Hobiler, takılar, tasarımlar ve diğer el becerileri...
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
Mesajlar: 962
Kayıt: 12 Eki 2006, 01:48
Konum: burhaniye
İletişim:

El Emeği Göz Nuru - Görüntüler

Mesaj gönderen Ati10 »

Gaye Aksu - Bir muhabbet kuşu
[youtube][/youtube]
Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
Mesajlar: 962
Kayıt: 12 Eki 2006, 01:48
Konum: burhaniye
İletişim:

Mesaj gönderen Ati10 »

Halı Dokuma (Hereke Halı ve Dokuma Fabrikası)
[youtube][/youtube]
Hereke Halısını tanıyalım

60*60 kalitede Hereke Halısı

1 m2 sinde 360.000 düğüm
10 cm2 sinde 360.000 düğüm
1 cm2 sinde 36 düğüm bulunan Hereke halısı; Türk düğümü (Gördes, çift düğüm adı ile de anılır) ile dokunur. Çift düğüm olduğu için çok sağlam olur.


Halı Sanatı

Halının Türk el sanatları içinde eski bir geçmişi vardır. Halı dokumacılığının en önemli öğesi olan düğümleme tekniğiyle yapılmış ilk halı örneklerine Hunlarda rastlanmaktadır. Altay dağlarının eteklerindeki Pazırık kurganlarında bulunan ve 3-4. yüzyıllara tarihlenen halı parçaları bilinen ilk düğümlü halı örnekleridir.

Orta Asya’da yaşayan göçebe toplulukları arasında yaygınlaşan düğümlü halı dokumacılığı 11. yüzyıldan itibaren Selçuklularla birlikte Anadolu’ya girmiştir.

Büyük Selçuklular dönemine ait Konya Alaattin Camii’nde bulunan halı Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde, Beyşehir Eşrefoğlu Camii’nde bulunan üç örnekten ikisi Konya Mevlânâ Müzesi’nde, diğeri ise Londra’da özel bir koleksiyonda bulunmaktadır. Fustat (eski Kahire) kentinde bulunan yedi örnek, İsveç’te Stockholm National Museet ve Göteborg Röhss Museet’te sergilenmektedir.

Anadolu’nun hemen her yöresinde halı dokumacılığı yapılmakla birlikte, 16. yüzyıldan başlayarak Gördes, Kula, Milas, Uşak, Ladik, Kırşehir, Sivas, Osmanlı Döneminin nitelikli halı üretim merkezleri olarak ün kazanmışlardır. Bu merkezlerde dokunan halıların renk, motif, kompozisyon gibi farklılıkları olmakla birlikte, Türk düğümüyle ve yün ipliğinden dokunmaları ortak özelliklerini oluşturmaktadır.

Gördes halılarında kimi zaman ipek atkı ipliği de kullanılmıştır. Bu halılar genellikle mihraplıdır. Mihrabın iki yanında birer sütun bulunur, bunlara Marpuçlu Gördes denir. Mihrabın üzerinde ibrik ya da kandil motifi asılıdır. Fildişi zemin üzerine çift mihraplı olanlara Kız Gördes denir ve genellikle çeyiz olarak dokunur.

Kula halıları çoğunlukla seccade tipindedir. Külmüncü (Kömürcü) Kula, Gemili Kula ve Dua Kulası gibi çeşitleri vardır.

Milas halıları daha çok seccade tipinde dokunur. Motifler stilizedir. Nişteki bir sekizgen içine yerleştirilmiş sekiz köşeli yıldızlar ve baklavalar tipik motiflerdir.
Uşak halıları, 16-17. yüzyıllarda en parlak dönemini yaşamıştır. Beyaz zemin üzerine madalyon ve yıldız motifli olanlar bu dönemde çıkmıştır. 17. yüzyılda beyaz ya da fildişi zemin üzerine çintemani ve stilize yaprak motifli halılar yaygınlaşmıştır.

Ladik halıları küçük boyutlu halılardır. Lâle ya da haşhaş motifi karakteristik özelliğidir.

Kırşehir halıları küçük boyutludur, mihraplı ve manzaralı seccade tipleri yaygındır.

Kaynak:www.kultur.gov.tr
En son Ati10 tarafından 21 Şub 2007, 11:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
Mesajlar: 962
Kayıt: 12 Eki 2006, 01:48
Konum: burhaniye
İletişim:

Mesaj gönderen Ati10 »

Elifçe - ahşap Boyama Varak Tekniği
[youtube][/youtube]

Teknikler


DEKUPAJ

-Ahşap obje
-Uygulamak için seçtiğiniz resim
-Akrilik boya
-Dekupaj tutkalı
-Su zımparası
-Fırça (Değişik kalınlıkta fırçalar)
-Vernik

Objenizi zımparalayıp temizleyin. Özellikle fotokopiyi yapıştıracağınız yüzeyin pürüzsüz olmasına dikkat edin.

Fotokopinizi tersten zımparalayarak kağıdı inceltin. Bu işlem kağıdın çok daha kolay ve pürüzsüz yapışmasını sağlayacak.


Resminizi önceden hazırladığınız yüzey üzerine dekupaj tutkalı ile yapıştırın. Yapıştırdığınız yüzeyde hava kabarcığı olmamasına dikkat edin. Resmin etrafını tamamlayarak ya da dilediğiniz bir tekniği uygulayarak objenizi tamamlayın...

Son olarak verniğinizi sürün. Objeniz hazır. Güle güle kullanın.


TRANSFER TEKNİĞİ


-Ahşap obje
-Uygulamak için seçtiğiniz resim
-Akrilik boya
-Beyaz astar boya
-Transfer tutkalı
-Su zımparası
-Fırça (Değişik kalınlıkta fırçalar)
-Vernik

Akrilik boya (1 boya + 2 su ) su ile inceltilir. Yassı kıl fırça ile ince bir kat sürülür, kurutulur. Kuruyan boyanın üzeri sıfır nolu zımpara ile hafifçe zımparalanır (pürüzsüz yüzey fotokopi kağıdının iyi yapışmasını sağlar).
Transfer tutkalı fırça ya da parmakla sürülebilir. Önce resminizin boyalı yüzeyine ince bir kat, daha sonra yapıştıracağınız zemine ince bir kat transfer tutkalı sürülür, kurumaya bırakılır. Hızla kuruyup şeffaf hale gelince resmin boyalı yüzüne ikinci defa daha kalın bir tabaka transfer tutkalı eşit şekilde sürülür ve kurutulmadan hemen yüzeye yapıştırılır. Ortadan kenarlara doğru bir bezle hafifçe bastırılarak yapıştırılır. (hava kabarcığı kalan yerlere iğne batırılıp, silinerek havası çıkartılır). Transfer tutkalı en az 3 saat bekletildiğinde tam ve şeffaf olarak kurur. Daha fazla beklenebilir ama 3 saatten önce kağıdı sökme işlemine geçilmemelidir.


Kağıdın yüzeyi çok az nemlendirilir ve bir köşesinden sökülmeye başlanır. Fotokopide renklerin yoğun olduğu yerlerden kağıt kolayca sökülecektir. Beyaz olan yerlerde fotokopi boyası olmadığı için kağıdın sökülmesi daha fazla nemlendirmeyi gerektirir. Beyaz yerlerden kağıdın temizlendiğine emin olmalısınız. Yoksa cila aşamasında yüzeyin üzerinde kalan kağıt tabakası pürüzler oluşturur.


Resim ince bir tabaka halinde yüzeye taşınmıştır. Kullanılan boyanın uygun renkleri ve uygun fırçası ile tamponlayarak resim tamamlanır. Gereken yerlerde sivri uçlu fırça kullanılır.


Son cila olarak; parlak bir yüzey için çatlatma verniği ya da mat bir yüzey için; mat sprey cila kullanılır.


Püf Noktası: Transfer yaparken, transfer tutkalını hem obje üstüne hem de transferini yapacağınız fotokopi üstüne sürün ve hiç hava kabarcığı kalmadığından emin olun. Transferinizi açmak için en az 2 gün bekleyin.


STENCİL


-Ahşap Obje
-Boya
-Tampon fırça
-Fırça (Değişik kalınlıkta fırçalar)
-Stencil
-Zımpara
-Vernik

İkinci aşamada kullanacağınız boyayı sulandırmayın. Şablonu yerleştirin ve tampon fırça ile boyama işlemini tamamlayın.


Stencil uygulaması yaptığınız fırça mutlaka kuru olmalıdır. Sulu kıvamda boya ya da ıslak bir fırça ile bu tekınik başarılı olmaz.


Verniğini sürdükten sonra objeniz kullanılmaya hazır.


VERNİK ÇATLATMA


-Tamamlanmış obje
-Uygulamak için seçtiğiniz resim
-Vernik 1
-Vernik 2
-Fırça
-Pamuklu bez
-Yağlı boya

Objenizi zımparalayıp temizledikten sonra boyayın ve istediğiniz tekniği kullanıp, süsleyerek çatlatmaya hazır hale getirin.

Tamamlanmış objenize 1. verniği sürün ve kurumaya bırakın. Çatlatmanızın güzel olabilmesi için 1. kat vernik iyice kuruyana kadar bekleyin ve ısıtıcı, fön gibi cihazlar kullanmayın.


2. kat verniği sürün ve tekrar kurumaya bırakın. Ortalama kuruma süresi 4 - 6 saattir. 2. kat vernik kurudukça çatlama gerçekleşir.


Obje iyice kuruduktan sonra pamuklu bir bez yardımıyla yağlı boya sürerek çatlakların dolmasını sağlayın. Çatlaklara süreceğiniz yağlı boyanın rengi objeyle kontrast yaratırsa çatlaklar daha güzel meydana çıkacaktır.


Son olarak panomuzu sprey vernik ile vernikliyoruz.İşte panomuz hazır...

PATİNE


-Obje
-Akrilik boya
-Patina cilası
-Su zımparası
-Fırça (Değişik kalınlıkta fırçalar)
-Penye bez
-Vernik

Zemin beyaz ya da açık renklerde akrilik boya ile boyanır, kurutulur. Metalik renklerle de Patina çalışabilirsiniz.


Patina işlemi bir bezle veya fırça ile yapılabilir. Kuru bir bezin (penye kumaşı) üzerine biraz Patina cilası alınır, üzerine çok az kullanılan boya alınıp yüzeye sürülür. Aynı işlem paletin içinde Patina cilası ile yağlı boyanın karıştırılıp fırça ile sürülmesiyle de yapılabilir. Yüzey kullanılan boyanın renginde bir cila tabakası ile kaplanmış olacaktır. Daha sonra kuru bir bezle ışıklı gözükmesini istediğiniz yerlerden Patinayı siliyoruz. Böylece eskitme işlemi yapılmış olur.

Patina cilası koruyucu bir tabaka oluşturduğu için verniklemek gerekmez. İstenirse Mat Sprey Cila ile verniklenebilir.

GOMALAK

-Masif obje
-Zımpara
-Gomalak
-Fırça
Gomalak tekniği sadece masif objelere uygulandığı için objenizi çok iyi zımparalayın.

Objenize fırça yardımıyla gomalak sürün. İlk kat sürüldüğünde oluşacak renk çok açık bir renk olacaktır. objenizi kurumaya bırakın.


Objeniz kuruduktan sonra tekrar zımparalayın ve ikinci katı sürün. Objenizin rengi daha koyulaşacaktır.

Bu kuruma ve zımparalama işlemini dilediğiniz kadar tekrar edebilirsiniz. Kuruma süresi yaklaşık 15 dakikadır.

Objeniz, dilediğiniz renge ulaştığında kullanıma hazırdır. Vernik sürmeye gerek yok.

İPUÇLARI


Transfer yaparken transfer tutkalını hem obje üstüne hem de transferi yapacağınız fotokopi üstüne sürün ve hiç hava kabarcığı kalmadığından emin olun. Transferinizi açmak için en az 2gün bekleyin.
Çatlatma yaparken, kesinlikle ıslak fırça kullanmayın.
Patine yaparken, fırçayı astar yönünde sürün ve fırçayı sürmeye köşelerden başlayın.
Sprey vernik kullanırken çok çalkalayın ve 30 cm. uzaktan sıkın.
Yükseltili objelerde sprey vernik kullanın.
Stencil yaparken gerekirse stencilin hareket etmemesi için kenarlarından bir bant ile tutturabilirsiniz. Mutlaka kuru bir tampon fırça kullanın ve boyanızı sakın sulandırmayın.
Ayakkabı ile boyanan objelerin verniklenmeden önce üzerine su değmemesine dikkat edin.
Wood Grainer tekniği uygularken, ahşaba uygun renkler seçilirse görünüm daha güzel olur.

PANO

Kendi ellerinizle topladığınız deniz kabuklarından çok şık bir pano yapmaya ne dersiniz?

Yaz bitmeden kumsallara koşun... Her yaz kumsallardan bir sürü deniz kabuğu toplarız ya hani, işte size bunları değerlendirmek için güzel bir yöntem.
Ahşap objemizi güzelce boyadıktan sonra iyice kurumasını bekliyoruz.
Daha sonra bir parça ahşap tutkalını objemizin yaklaşık yarısına yakın bir kısmına sürüp güzelce yayıyoruz ve tutkallı kısımın üstüne kumumuzu döküyoruz.
Merak etmeyin kumu tatilden getirmenize gerek yok herhangi bir evcil hayvan malzemesi satan dükkandan kuş kumu satın alabilirsiniz.
Kumlarımız da iyice kuruduktan sonra süslemesi size kalmış.
Deniz kabuklarını küçük denizyıldızlarını dilediğiniz gibi yapıştırabilirsiniz.
Biraz kuru yosun ve birkaç fırça darbesiyle objemizi tamamlayabiliriz.
Unutmamanızı rica edeceğimiz küçük ama önemli bir ayrıntı, bu tür yükseltili objelerinizde mutlaka sprey vernik kullanın.

Kaynak:www.forumta.com
En son Ati10 tarafından 21 Şub 2007, 11:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
Mesajlar: 962
Kayıt: 12 Eki 2006, 01:48
Konum: burhaniye
İletişim:

Mesaj gönderen Ati10 »

teşekkür ederim.. el emeğimizle ortaya koyduğumuz geleneksel ürünlerimiz henüz tanınmıyor ama bence çok önemliler.. ben çok seviyorum.
el emeğiyle ilgili görüntülerimiz oldukça burada paylaşalım..
İznik Halk Eğitim 2006 Sergisinden..
[youtube][/youtube]
Kullanıcı avatarı
kelebek
Yeni Üye
Mesajlar: 22
Kayıt: 04 Şub 2007, 21:51

Mesaj gönderen kelebek »

http://www.gicir.net/sayfa.asp?iLink=744&iType=314

kağıttan harikalr yaratabilirsiniz :P
süper şeyler yapmışlar bakmanızı umuyorum :wink:
Resimuçurumun kenarında bile olsan sırf gıcıklık olsun diye gülümse hayata
Cevapla
Disable

“Elemeği Göz Nuru” sayfasına dön