İntihal ya da Aşırma..(Alıntı meselesi)

Genel Konular
Kullanıcı avatarı
ismetk
Yeni Üye

İntihal ya da Aşırma..(Alıntı meselesi)

Mesaj gönderen ismetk »

Biz internet kullanıcılarının(özellikle yazı yazanların)ve kalem tutanların çoğunun yaptığı bir hata ya da yanlışı anlatmak için bu başlığı açtım. Bir başka yerden bir yazıyı alıntı yapıp kullanır ve kaynak belirtmezsek aslında intihal ya da aşırma olayını gerçekleştirmiş oluruz. Bu konudaki tanımlamalar şöyle:

"İntihal (TDK: Aşırma), bir kişinin eserinde başka kişilerin ifade, buluş veya düşüncelerini kaynak göstermeksizin kendisine aitmiş gibi kullanması. İntihal bir tür sahtekârlık ve hırsızlıktır.
Başlıca türleri:
Alıntı ifadeler ve fikirler için kaynak göstermemek
Ödünç alınan ifadeleri tırnak içinde yazmamak ve kaynak göstermemek
İntihal bilinçli olarak veya kaza eseri oluşabilir.
"Bırakılan cisimler yere düşer" veya "II. Dünya Savaşı 1945'de sona erdi" gibi cümlelerde kaynak gösterilmemesi intihal sayılmaz. Zira bu tür yaygın bilgileri, gerçekleri içeren cümleleri yazan kişi, bunları bulan, ilk düşünen ve ortaya koyan kişi olduğu izlenimi yaratmaz. Bu türden, yaygın bilgi veya gerçek kabul edilen konularda kaynak göstermemek intihal yaratmaz.
Başkalarına ait fikirler alıntı yapılırken, yeni cümlelerle ifade edilseler bile kaynak gösterilmesi gerekir."

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0ntihal

Bir başka kaynak ta ise "intihal" hem tanımlanıyor hem de onun biçimleri açıklanıyor:

"AŞIRMA (İNTİHAL)
1. TANIM
“Aşırma”(intihal), başkalarının düşüncelerini, görüşlerini bilgi kaynağını bildirmeden ve atıfta bulunmadan bilinçli olarak ya da farkında olmadan alıp kullanmak ve kendi görüşünüz gibi sunmaktır.
...........................................
2. AŞIRMA BİÇİMLERİ
“Aşırma” , çeşitli biçimlerde görülebilir:
Bir öğrencinin yazısını ya da başkasına ait bir kompozisyonu, kitaptan ya da gazeteden bir bölümü, bir dergi makalesini yani başkalarının çalışmalarını- tümüyle ya da kısmen -kaynak belirtmeksizin kelimesi kelimesine kopya etmek aşırmanın en çok görülen biçimlerinden biridir.
Bir başkasının çalışmasındaki düşünce ve de görüşlerin dilsel ve yapısal anlatımını değiştirerek kullanmak aşırmanın ikinci biçimidir. Başkalarının yazılarındaki sözcükleri değiştirerek, bazı cümleleri çıkararak ya da onların sırasını değiştirerek kullanmak aşırmadır. Böyle bir durumda, kaynak, dipnotlarda gösterilmelidir.
“Aşırma”nın bir başka biçimi ise bir başkasının düşüncelerinde temellenen bir yazı yazmaktır. Bu yazılarda dil, anlatım yazıyı yazan kişinin olmakla birlikte düşünceler başkasınındır"
Kaynak: http://www.fbe.metu.edu.tr/TURKCE/tez/intihal.htm

Bu konuda 2 kaynak verdim arkadaşlar. Detaylı açıklamalar özellikle 2.ci kaynakta belirttiğim sitede sayfalarca yer almaktadır. Benim bu konudaki görüşlerime gelince:
1-İntihal ya da aşırma olayını internet kullanıcılarının büyük ve ezici bir çoğunluğu kesinlikle (İntihal kelimesinin anlamını dahi bilmeden) bilmeyerek yapmaktadır.
1-Alıntı göstermeden bir başkasının çalışmasını kısmen ya da olduğu gibi bir yerde yayınlamak, herşeyden önce o kişinin harcadığı emeğe saygısızlık demektir.
2-Bir an için kendi çalışmanızın başka bir yerde yayınlandığını hayal edin. Gördüğünüzde doğal olarak önce sevinirsiniz, ancak o çalışmanın altında kaynak olarak belirtilmemişseniz şayet-çalışma sanki yazana aitmiş gibi görükür- bu durumda aklınızdan geçenleri sadece Allah bilebilir.:)
3-Bazı kullanıcılar da alıntı yaptıkları zaman, sadece "alıntı" yazıyorlar. İyi de, nereden? Kimden, Hangi kaynaktan alıntı?..Bunlar mutlaka belirtilmeli, aksi takdirde bu da intihal kapsamında değerlendirilir.
4-Alıntı yaptığınız kişiler ispatladıkları takdirde alıntı yapan kişiyi mahkemeye vererek, hukuki haklarını arayabilirler. Burada özellikle telif hakları ihlali söz konusu olmaktadır.
5-Topluma mal olmuş, kaynağı bilinmeyen ya da ispatlanamayan eser ve çalışmalar "Anonim" olarak değerlendirilir. Kimseye ait değil, yazana da ait değil demektir. "Anonim" çalışmalar herkese aittir.
6-İnternetten alıntı yaptığınızda, kaynak belirtilmemişse, o eserdeki anahtar kelimeleri internetteki arama motorlarında tarayarakyazının kaynağını rahatlıkla bulabilirsiniz.
"Ne mutlu Türk'üm diyene."
Mustafa Kemal Atatürk.

Kullanıcı avatarı
ülkü
Yeni Üye

Mesaj gönderen ülkü »

Ben bu konuda dikkat etmeye çalışıyorum her yerdede "alıntı" yazısını görmek
rahatsız ediyor açıkcası benide bir yerde ismet abi sen sormuşsun kime ait diye
hikayeydi sanırım bende sana yardımcı olmak adına araştırdım ama her baktığım
yerde hikayenin altında malesef ki "alıntı" yazıyordu yani demek istediğim bu
şekilde internete dağılmışsa yapılabilecek fazla birşey yok...

Biz aslında birazda tembeliz beğeniyoruz bir an önce paylaşmak istiyoruz bu yüzden
kime ait olduğunu araştırmadan hemen paylaşıma sunuyoruz çoğu zaman ne yazık ki...

Dediğim gibi ben dikkat etmeye çalışıyorum gerekirse illa ki paylaşmak istersem
araştırıyorum "alıntı" ibaresini en son noktada kullanıp paylaşıyorum...

Şiirlerde alıntı garip duruyor hatta "alıntı" ibaresinin konulmadığı bir çok şiir var ben
kime aitse öğrenmek isterim gerçekten ama tekrar dediğim gibi bazılarının gerçekten
kime ait olduğu bulunamıyor :roll:
Üzülme!'' der Mevlana... Ve devam eder; "Kaybettiğin her şey başka bir surette geri döner"..

Kullanıcı avatarı
benderya
Yeni Üye

Mesaj gönderen benderya »

evet ismet hoca haklısınız yazdıklarınızda kime ait olduğunu bulduklarımızı yazıyoruz,yazmalıyız

bence şiirler de falan tamam alıntı olsun da daha çok kendi cümlelerimizi yazalım taraftarıyım ben :roll:

ve ben öyle upuzun alıntı yazıları çok da okumuyorum açıkcası ama arkadaşların kendi cümleleri olduğunu anladığım her yazılarını da okumaya gayret ediyorum benim için daha çok şey ifade ediyorlar onlar
------------------------------------------------------
"farkında mısın,ömür de bitiyor?"

Disable

“Genel Konular” sayfasına dön