İnternet toplumu değiştiriyor mu?

Genel Konular
Kullanıcı avatarı
ülkü
Yeni Üye

İnternet toplumu değiştiriyor mu?

Mesaj gönderen ülkü »

Bir çok arkadaşım var ki, normal hayatta olabildiğince sıradan ve düz haldeler.
Ama msn'de falan denk geldiğimiz zaman, yazıları ile karşımda çok farklı, kendinden
emin, rahat karakterler buluyorum.

Hangi şekillerle etkileniyor insanlar? (iletişim kolaylığı, aradığını daha rahat bulma,
yüzlerce sanal dost, forumlar ve düşüncelerini paylaşabilme, çeşitli gruplaşmalar,
yeni meslekler, vs.vs. gibi)

Bu değişim hayırlı mı olur sizce? Yoksa insanları birer sanal varlığa mı dönüştürür sonunda?

Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen Ati10 »

evet hatta internet değişimi hızlandırdı diyebiliriz..
hangi açıdan bakarsak, bir çok değişimi gözlemelemek mümkün...
bilgiye ulaşma,
etkileşim,
öğrenme,
ilişkiler,
ticaret,
bankacılık,
eğlence, ve daha bir çok alanda alışkanlıklarımız değişti..

kendi adıma bu değişimden nasıl etkilendiğimi şöyle ifade edebilirim:
- eskiden olduğu gibi saatlerce banka kuyruklarında beklemiyorum artık, yazık orada geçen zamanlarıma..
- bir ürün tercihi yaparken internet en güzel rehberim, (en son tüm araba modellerini kıyaslamıştım)
- araştırmalarımda sınırısız kütüphanem..
- ilgi alanlarımda beni uzmanlaştıran bir asistan, öğretmen,
- interaktif sitelerde kendimi geliştirici ortam, kendine mercek tutma, gerçekleştirme ortamı.
- en güzel paylaşım ve psikolojik tatmin aracı...
- oyun ve eğlence dünyam..
kısacası hayatımın vazgeçilmez bir parçası..
.....
ülkü senin dikkat çekmek istediğin konuya gelirsek:
gerçekten de bir çok insan sosyal yaşamda yalnızdır, içe dönüktür, gerek çevresel gerekse kişisel özelliklerden kendini düşündüğü biçimde ifade etmekten yoksundur..
internet onlar için bu eksiklikleri gidermek için artı avantajlar sağlıyor.. monitör arkasında kendini farklı gösterebiliyor yada göstermek istediği gibi gösteriyor..
kimileri de, gerçek hayatta bastırdığı tüm duygularını buradaki rahat ortamda açığa çıkartıyor..
bu farklılık bir değişim midir derseniz....
bence değil..
değişim bir gelişimdir.. eğer birey gelişmeden nasibini alamamışsa burada yarattığı farklı kişiliğin hiçbir değeri de olmayacaktır.
sadece kendisi için belki anlık bir tatmin ve mutluluk duygusu verebilir.. ama sürekliğliği olmayacağı için hayalkırıklıkları da üstüste gelebilir..

internetin etki alanında bir de aile var.. aileler de internetin davetsiz misafir gibi evlerin içine girmesinden zaman zaman olumsuz etkilendiler..
boşanmalar da yaşandı.. bütün bunlar olup biterken ilişkiler yeniden gözden geçirildiğinde sağlam olanlar orta yolu bulmakta zorlanmadılar..
ben bunlara sanalın yan etkileri diyorum.. fazla doz zararlıdır:)

sonuç olarak, sosyal yaşamda sınırlayıcı bir çok etkiye karşılık burada bir açılım yakalanabiliyor.. bu yönüyle kişilerin burada farklı bir imaj içinde olmasını da yadırgamamak lazım.. bu farklılık eğer bir gelişimi ve olumluluğu ifade ediyorsa.. belki de gerçek kişiliğini ifade ediyordur bu..
burası da esiri olunmadığı sürece bir sosyal ortam ve sanal deyip geçmemeli..
burada da gerek mesleki gerekse ilgi ve eğilimlere bağlı gruplaşmalar olabilir...
hepimiz farklıyız...

son söz: bu değişim hayırlı ve olmaya devam edecek... gerçek yaşamda da sanal varlığa dönüşen antisosyal gruplar yok mudur!
En son Ati10 tarafından 23 Mar 2007, 14:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
ülkü
Yeni Üye

Mesaj gönderen ülkü »

Yazının her kelimesinin altına bende imzamı atarım Ati ve eklerimde
ilk paragrafımda belirttiğim yani dikkatimi çekipte bu konuyu açmamda ki
sebep olan konu aslında insanları etkileyip normal hayatlarındada kendilerine
güvenlerini geliştirebiliyor tabi çok içe kapanık olmadıkları sürece ben sanalda
bunu yapabiliyorum deyip normal hayatınıda tamamen değiştiren kişiler mevcut
paylaşım çok önemli insan düşüncelerini paylaştığında alkış alabiliyor destek
verenler oluyor bu durumda insanların kendine güveni geliyor diye düşünüyorum
yani neymiş valla baya hayırlıymış :mrgreen:

Kişilik bozukluğu yaşayan klavye arkasından atıp tutanlar için bir şey değişmiyor
kötü niyetli olduklarını düşünüyorum ve kendini bilen insanlarada bu etki etmez
yani problem yoktur :wink:
Üzülme!'' der Mevlana... Ve devam eder; "Kaybettiğin her şey başka bir surette geri döner"..

Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen Ati10 »

teşekkür ederim ülkü, esengül.. siz de güzel noktalara dikkat çekmişsiniz...
kaleminize sağlık..
internetin bir yararı da böylece gerçekleşti:
düşünceler dile geldi ve bir etkileşlim sağlandı.. :)

Kullanıcı avatarı
benderya
Yeni Üye

Mesaj gönderen benderya »

kendi adıma şunu söyleyebilirim;gerçek hayatta nasılsam sanalda da öyleyim,bazen hoş sohbet,bazen ters,bazen aksi,bazen çok canayakın,bazen çok mesafeli,ama her zaman doğru ve açık,olduğum gibiyim
insan ruh haline göre bazen sinirli ve ters olup,bazen çok canayakın ve hoşsohbet olabiliyor,bazen çok duygusalken,bazen boşvermişlik içinde olabiliyor.yani şahsen ben böyleyim ama sadece sanalda değil hep böyleyim
zaten sanaldan sohbet etmeyi pek de sevemedim aslında ben en çok fikir paylaşımını,bir konu hakkındaki kendi görüşlerimi söylemeyi seviyorum
olduğundan farklı görünmek kısmının benimle ilgisi yok yani :) ama öyle insanlar yok mu? var malesef :? klavyeyi eline alınca çok cesur ve güçlü kesilen,çok ahlaklı kesilen öyle kişiler var ki...nedense bana inandırıcı gelmiyorlar çok yapmacık oldukları öyle bariz ki :roll:
ben internetin faydalarından çok zararları olduğunu düşünüyorum eskiden insanlar daha mutlu ve huzurlulardı,teknoloji yaramadı bizim millete :?
------------------------------------------------------
"farkında mısın,ömür de bitiyor?"

Kullanıcı avatarı
ufukkoc
Yeni Üye

Re: İnternet toplumu değiştiriyor mu?

Mesaj gönderen ufukkoc »

kesinlkleee deiştiriorrrr

Disable

“Genel Konular” sayfasına dön