Beyin Fırtınası

Genel Konular
Kullanıcı avatarı
nomad soul
Yeni Üye

Mesaj gönderen nomad soul »

hocam yasam savası ıcerısınde olmak dedıgınız gıbı belkıde cabadır
yada kader denılen olgunun gerceklesme yuzdesının onune gece bılmek adına yapılmıs
dusunme ve sorumluluk ıc gudulerıde caba olabılır

ama olumlu bır eylemle onu zıttı ıcı harcanacak zamanın aynı kulvarda bulun durulması yada dusunulmesı
dogrumu??????????

yada her ne sekılde olursa olsun hayatın kazanılması ıcın yapılmıs olan eylemler cabalamak sınıfındamı ???????????

bılemıyorum benım bıle kafam cok karısıyorrr
o kıtabı okumayı ısterım nerden bulabılırım :):):):)
eskiden mikadooo :):):):)))

Kullanıcı avatarı
ismetk
Yeni Üye

Mesaj gönderen ismetk »

Ben kitabı Burhaniye'de Şok marketten almıştım. Migrosa bağlı küçük kuruluş bunlar. Ama kitap internette ki alışveriş sitelerinde de var. Bir link verdim aşağıda:

Kitabın temin linki
"Ne mutlu Türk'üm diyene."
Mustafa Kemal Atatürk.

Kullanıcı avatarı
ismetk
Yeni Üye

Mesaj gönderen ismetk »

Niçin insanlara güveniriz?
Tek yaşamaktan korktuğumuz için. Dertlerimizi paylaşacak birilerine ihtiyacımız olduğu için. Konuşacak birileri aradığımız için.

Bir çok neden daha sıralanabilir doğal olarak. Darbe yersek ne olur? Kimi aşkından, kardeşinden, arkadaşından ya da çevresinden ummadığı tepki alabilir ve onu "güvendiği kişiye karşı güvensizlik, ya da ihanet" olarak nitelendirebilir.

Zor durum doğrusu. Olayların içeriği bu durumda önemli, "ihanet" kelimesi ile neyi kast ettiğimize bağlı büyük ölçüde.

Ama bir çok insan güven duyduğu insanların beklenmedik tavırları karşısında doğal olarak hüsran duygusuna kapılır.

Bu durumda davranışlar büyük ölçüde değişecektir, özellikle ihanet ettiği kanısında olduğunuz kişiye karşı.
Son derece de doğal. İnsanlar ihanet edebilir, bunun ölçüsü ya da kriteri yok. Bu durumda psikolojik etkilenme de doğal. Ne yapalım peki?
Bence bir şey yapmaya gerek yok. Durumu kabullenmeli ve en iyi ilaç olan "zaman"a bırakarak duyulan hüznü hafifletmeli derim.
Arkadaşlarınızla, ailenizle sorununuzu paylaşmanız tabii ki deşarj anlamında faydalı olacaktır. Ama zamandan iyi ilaç bulamıyacaksınız.
Karşınızdaki kişiye tepki vermemek te bazen iyidir, ama öyle durumlar olur ki tepki vermeniz de gerekebilir.
Şahsi görüşüm şu ki, ihanet gibi olumsuz duyguları da olgunlukla karşılayıp, ne de olsa bir insan, hata yapabilir diyebilmek, belki de zamanla hayatı daha da eğlenceli kılabilir.

Sonuçta zaman ve yaşam başkalarının yaptığı ihanet içerikli olayları çok ta fazla dert etmeyecek kadar değerlidir.
Mustafa Kemal Atatürk.

Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen Ati10 »

güven duyduğunuz bir insanın kredibilitesi yüksektir.. kusurlarını bile görmezden gelebiliriz o zaman, hatalarını kolaylıkla affederiz..
ama güvenimiz sarsılırsa, arkadaşlığa, dostluğa kısaca ilişkilere dair biriktirilen tüm değerler bir anda heba olabilir...
böyle anlarda belki yine telafi şansının olduğunu düşünürsünüz. ama telafi etmek yerine en küçük son bir sarsıntı bile tüm bağların kopması anlamına gelebilir.. böyle bir sonuç, güven kredisini tamamen bitirebilir..
ne duyulan pişmanlık ne de özürler eskiye dönüşü sağlayamaz artık..
dilerim hiç kimse böyle bir durumla karşılaşmaz..
varılan tek yer hayalkırıklığıdır.. eğer en yakınınız güveninizi suistimal etmişse bunun sarsıntısı çok daha büyük olur..
bu nedenle kişisel sorunlarınız yada çıkarlarınız için yada hangi nedenle olursa olsun, en yakınımızdakilerin kalbini kırmamaya daha çok özen göstermeliyiz...
çünkü en yakınımızdakiler yalnızlığmızın en uzağında olanlardır...

Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen Ati10 »

bazende bizi yalnızlığın en koyu karanlığına itenler
yine en yakınımızdakilerdir...
bu da harika bir söz, çok beğendim :alkis:

Kullanıcı avatarı
nomad soul
Yeni Üye

Mesaj gönderen nomad soul »

baska bır sansın yoktur dıger turlu zaten hersey senı karanlıga surukler yada oyle oldugunu zanneder ınsan
belkıde bu yuzdendır....
eskiden mikadooo :):):):)))

Kullanıcı avatarı
ismetk
Yeni Üye

Mesaj gönderen ismetk »

:)
Ati10 yazdı:çünkü en yakınımızdakiler yalnızlığmızın en uzağında olanlardır...
esengül yazdı:Harika bir söz Ati hocam ama bazende bizi yalnızlığın en koyu karanlığına itenler
yine en yakınımızdakilerdir...
Siz kesin felsefeci olacaksınız bu gidişle. :)
Cümleler güzel, tebrikler.
Mustafa Kemal Atatürk.

Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen Ati10 »

felsefeci olamasak da en azından vesveseci olmayalım dimi :wink:
şaka bir yana, beyin fırtınasında fırtına nereye sürüklerse gideriz :)

Kullanıcı avatarı
ismetk
Yeni Üye

Mesaj gönderen ismetk »

Kadınların beklentileri çok.
Öncelikle şiddete son verilmesini isterler sanıırım.
Çalıştıkları iş yerinde eşitlik isterler.
Bunlar aklıma gelen ilk iki öncelik, ama tabii ki, daha yüzlercesi var.
En iyisi, kadınların beklentilerini yine kadınlardan işitmek sanırım, siz yazın, biz erkekler yorum yapalım.
Mustafa Kemal Atatürk.

Kullanıcı avatarı
benderya
Yeni Üye

Mesaj gönderen benderya »

bence kadınlar bu ülkede asla istedikleri yaşam standartlarına kavuşamayacaklar

üzgünüm ama ben iyimser bakamıyorum bu konuda

en başta kadınlar erkek çocuklarını öyle bir yetiştirmeliler ki; o kadınlara saygılı olsun

herşey annede bitiyor

sırf gelinini ezmek pahasına oğlunu o şekilde yetiştiren anneler oldukca bu kadınların çilesi bitmez! :x

gördünüz mü kadına ne geliyorsa yine kadından geliyor :(
------------------------------------------------------
"farkında mısın,ömür de bitiyor?"

Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen Ati10 »

derya yorumuna hak vermekle birlikte tebessüm ederek okudum.. bir kadın yine kadını kendi sorunun kaynağı olarak göstermiş.. :)
yorumunda benim dikkatimi çeken diğer noktalarla ilgili kısaca düşüncemi belirteyim:
- ülkemizde kadınların geleceği ile ilgili karamsar bir tablo çizmişsin.
şu anı düşündüğümüzde, kadınların toplumumuzdaki değişim süreci bana umut veriyor.. geçmişten bugüne yaşanan değişim bunun en önemli kanıtı.
kadınlar sosyal alanda kendi ağırlığını giderek daha çok hissettiriyor.. ekonomik açıdan da eşine bağımlı olmaktan kurtulduğunda dengelerin kendiliğinden oluşacağını düşünüyorum.
- çocuk yetiştirme anlayışları ile erkek egemen bir topluma hizmet ettikleri düşüncene de katılıyorum.. bu da bir eğitim sorunu bana göre..
daha çok geleneklerin etkisinde kalmış bir anneden farklı bir davranış şekli beklemek yanlış olur..
- kadına ne geliyorsa kadından geliyor düşüncesi ise kaderci bir düşünceyi yansıtıyor gibi..
kadınların içinde bulundukları sorunlarda kadınların rolü ne kadar etkili tartışılır..
elbette etkili ama başka etkenler de var.
kadının çevresini kuşatan her olumsuzluğun bunda payı var.
sözün özü:
eğitim sorunumuz devam edecek, gelir dağılımındaki uçurum devam edecek, kadınların ekonomik bağımlılığı da devam edecek..
o halde esengül'ün de dikkat çektiği kadının üzerineki baskı, taciz yada zorlayıcı diğer sorunlar da devam edecek..
benim dikkat çekmek istediğim konu ise, süregidecek olan bu sorunların artık artarak devam etmesi mümkün değil, tersine giderek azalacak.
son cümlemi, erkeklerin de bu konuda üzerine düşen çok şey olduğunun altını çizerek, yani erkeklerin de bu değişim ve gelişimden payını almaları gerektiğini belirterek noktalıyorum..
aynayı kendimize tuttuğumuzda eminim bir çok şey görebiliriz kendimizde:)

Kullanıcı avatarı
xxl55
Yeni Üye

Mesaj gönderen xxl55 »

Ati Hocamın tam aksine ben derya’nın söylemine katılmıyorum.
Derya kadınların asla ülkede yaşam standatrına kavuşamayacakları belirtmişsin,yaşam standatları derken hangi anlamda demek istedin.

Etrafımıza baktığımızda kadınlarımızın em sosyal hemde ekonomik alanda çok çok iyi bir yerlerde olduğunu inanıyorum Her geçen gün bu daha da fazlalaşıyor.Şu anda benim çalıştığım kurumda 7,000 çalışan varsa yaklaşık % 70 bayanlardan oluşmaktadır.bilakis benim çalıştığım şubede müd. Bayan olmak üzere 13 kişilk kadromuzda iki adet erkek personel var.
Sosyal alanlarda da görüyoruz ki bayanların da olmadığı bulunmadı alan kalmadı her geçen gün daha da çok kendilerini hissettiriyorlar.

Bence gelinen nokta çok iyi demiyorum ama karamsar da değilim.

Birde annelerin erkek çocuklarını egemen bir topluma hizmet ettikleri düşüncesininde yetiştiriyor olmalarının artık ülkümizde sadece belirli bir bölgede kaldığını bununda en büyük etkeninin anane ve eğitimsizlikten kaynaklandığını tabikii suçlu olarak yine o kadınlarımızı değil onlara o eğitimin verilmeyişini , belkide kaderlerine terk ediliilişlerinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Diğer konuda,

Esengül ablamın neden;töre cinayetlerine kurban edilen hep kadınlar? Cahillik ve eğitimsizlik

Ikinci bir eşe katlanmak ise bence katlanan bayanın ekonomik özgürlüğünün olmayışı bir halen tore leri hangi bayan isterki üzerine kuma gelsin kenara itilip kakılsın sesi çıkmıyorsa ekonomik özgürlüünün sığınacak bir yerinin olmaması bu dayine ülkümizde sadece belirli bölgede olmuyormuu

Sonuç olarak ,eğitimin şart olduğunu eğitiğmsiz bir toplumun hiç bir yere gelemeyecek olduğunu söylemek istiyorum

Kullanıcı avatarı
xxl55
Yeni Üye

Mesaj gönderen xxl55 »

Derya nın yorumunda yazdığı “en başta kadınlar erkek çocuklarını öyle bir yetiştirmeliler ki o kadınlara saygılı olsun her şey annede bitiyor”

Derya belki konu dışına çıkmış olucam ama erkek çocuk denilince aklma gelen halen toplumumuzda erkek çocuğun üstün görünmesi anlayamadığım bunu hadi cahili kız erkek ayrımı yapıyor okumuş ünv. Bitirmişi aslında bu kişilere ünv. Bitirmiş demek değilde diplomalı cahil demek geliyor içimdem.Halen kaçıncı yüzyıldayız bunu açamamışız .Ailenin çocuğu oluyor babaya soruyorlar neyiniz oldu öğünerek ERKEK çocuğumuz oldu sanki gelen bebenin erkek olarak gelmesini o istedi o tahin etmiş gibi dünyay gelen KIZ ise baba bu defasında sessizce kızımız oldu gelen kız sanki başka bir kandan başka bir candan .Birde bunun yanında Anneyi bile suçlu olarak görmek de işin çapasıı

Acaba ne zaman bu kafalar değişecek. Bu da eğitimle ilgili mi acaba!!!!!!

Kullanıcı avatarı
xxl55
Yeni Üye

Mesaj gönderen xxl55 »

:gul: ablacım zamanla artık o kafaların o düşüncelerin her geçen gün azaldığını görmekteyiz.
Birde eğitim seviyesi yükseldikce kişilerde artık bakabileceği kadar çocuk yapmaya başaldılar.Birde Allah verdi oldu düşüncesi azaldı Tabikii cenabı Allah veriyor ama sen istersen.
Genelde bakıyorum kendi yaştlarıma ya bir yada iki tae çocukalrı var.Bu da gösteriyrkii her gelen nesil daha bilinçlii daha düşünen sadece bugününü değil yarınlarınıda düşünenlerin olduğunu

Kullanıcı avatarı
benderya
Yeni Üye

Mesaj gönderen benderya »

xxl55 yazdı::gul: ablacım zamanla artık o kafaların o düşüncelerin her geçen gün azaldığını görmekteyiz.
Birde eğitim seviyesi yükseldikce kişilerde artık bakabileceği kadar çocuk yapmaya başaldılar.Birde Allah verdi oldu düşüncesi azaldı Tabikii cenabı Allah veriyor ama sen istersen.
Genelde bakıyorum kendi yaştlarıma ya bir yada iki tae çocukalrı var.Bu da gösteriyrkii her gelen nesil daha bilinçlii daha düşünen sadece bugününü değil yarınlarınıda düşünenlerin olduğunu
öyle mi dersin? bu devlet çok çocuk yapın diye teşvik ediyor ülkenin halini görmezmiş gibi,dünya bile pes etmek üzere küresel ısınma diye bir tehlike varken... :x

konu neydi yaa kafam dağınık uykum da geldi pardon :oops: :roll:
------------------------------------------------------
"farkında mısın,ömür de bitiyor?"

Disable

“Genel Konular” sayfasına dön