tuşlu çalgılar

Klasik ve modern müzik aletleri hakkında bilmek istedikleriniz..

Moderatör: €mo$

€mo$
Global Moderatör
Global Moderatör
Mesajlar: 7140
Kayıt: 20 Eki 2006, 17:22
Konum: beLLi deqiL..

tuşlu çalgılar

Mesajgönderen €mo$ » 15 Haz 2007, 12:49

Piyano
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Git ve: kullan, ara
Piyano, Klavsen'in gelişmişi, tuşlu bir çalgı.

Yapım biçimi ile duvar ve kuyruklu (salon) adı verilen çeşitleri vardır. Piyano kelimesi İtalyanca "Pes ve güçlü sesli klavsen (harpsikord) - gravicembalo col piano e forte" 'den gelir. Piyano Forte olarak adlandırılması da bundandır. Atası, klavsenden en önemli farkı, tuşa basarken uygulanan kuvvete göre çıkan sesin şiddetinin de aynı yönde değişken olmasıdır. Piyano çalan kişiye piyanist veya piyano sanatçısı denir.

Tarihçe :İlk Piyano 1700'lü yıllarda İtalya - Floransa'da Bartolomeo Cristofori' tarafından yapıldı. Cristofori'nin en büyük başarısı, piyano'nun temel mekanik sorunu olan, çekicin tellere vurması anında sesin çekicin etkisi ile sönümlenmemesi ve çekicin çok çabuk bir şekilde tellerden ayrılarak notanın yeniden çalınabimesi sorununa bir çözüm üretmesidir. Öldüğü 1731 yılına dek 20 civarında piyano üretti.

Fransız Marius'un bu çalgıya katkısı, tokmaklı klavseni bulmak oldu. Saksonyalı Silbermann ise, Schröter' in çekiç sistemini geliştirdi ve Bach'ın da değerli öğütlerinden yararlanarak, klavyenin tüm ses genişliğinde eşit bir ötüm elde etmeyi başardı. Augsburg' da org yapımcısı Johann Anderas Stein (1728-1792) Alman veya Viyana usülü denen mekanizmalı piyanolar meydana getirdi. 1789'da Stein, ayrıntıları belirtmek için kullanılmakta olan dizliklerin yerine pedal koydu. Andreas ve torunu Johann Baptist Streicher (1796-1871), piyanonun yapısını (Beethoven'in arzusu üzerine) daha sağlamlaştırdı ve ikinci bir otum kapağı ekleyerek daha dolgun bir ses sağladı. Piyano sanayinin gerçek kurucusu Alman Zumpe' dir, "kılavuzlu" denen mekanik piyanoyu gerçekleştirdi. İlk düz piyanoyu, 1789' da İrlandalı William Southwell yaptı. Sebastian Erard 1822'de piyano yapım tekniğini geniş ölçüde etkileyen bir yenilik getirdi (ikili itme dilleri). Henri Pape, çapraz tel ve keçeli çekici buldu. James Thom , ekleme demir çatıyı kurdu.


Bu çalgı, büyük bestecilerin en yakını olmuştur, dolayısıyla bu çalgı için verilen bestelerin sayısı ciltler tutar. "Piyanistler, diğer çalgıları çalanlara nazaran, çıkaracakları sesleri piyano üzerinde hazır bulurlar" gerekçesiyle, küçük yaştan (altı-on) başlayarak, öğrenebilecek çalgılardan birisidir.

Ünlü Piyanist Sigismund Thalberg: "Çalarken, sesleri uzatmayı, iyi bir ses çıkarmayı ve ses çıkarırken gerekli olan değişiklikleri yapabilmek için, zorunlu olan ilk şartlardan biri her türlü sertlikten uzak bulunmaktır. Kolda, elde ve parmaklarda yetenekli bir şarkıcının sesinde sahip olduğu incelik ve bükülmeler bulunmalıdır" diyor ve şöyle devam ediyor: "İhmal edemeyeceğimiz bir konu varsa, o da , çalarken vücudun hareketlerinde büyük bir ölçü olmasının; kolları, elleri büyük bir sükunetle yönetmenin, piyanoya çok yüksekten vurmamanın, kendi kendini dinleyebilmenin ve hüküm verebilmenin gerekliliğidir. Genellikle, parmaklarla fazla çalışılmakta, fakat kafa ile yeter derecede çalışılmamaktadır."

Piyano pedallarının kullanılması hakkında, Antoine Marmontel şöyle diyor : "Pedalları kullanmasına izin verilen öğrencilerin büyük bir kısmı onları usülleri saymak için kullanırlar veya ayaklarını pedalın üzerine basarlar ve bir daha çekmezler. Şüphesiz ki, her ikisi de kusur sayılan bu alışkanlıklara sahip olmamak gerekir. Lavignac ise: "Pedal sanatı ayağın nasıl konulacağını değil, nasıl çekileceğini bilmektir" diyerek, gerekli öğüdü vermiştir.

Resim
piyano


Resim
piyano mekanizması
Ey Kendini Nimetten Sayan Sevgili, Sen Beni İstemedin Sanma !
ALLAH (C.C) Nasip Görmedi O Kadar...
Konu Kapanmıştır.

danel
Bizden Biri
Mesajlar: 290
Kayıt: 19 Ağu 2008, 19:22
Konum: kars

Re: tuşlu çalgılar

Mesajgönderen danel » 30 Ağu 2008, 15:39

Resim
Resim

esengül
Global Moderatör
Global Moderatör
Mesajlar: 25875
Kayıt: 13 Eki 2006, 18:49
İletişim:

Re: tuşlu çalgılar

Mesajgönderen esengül » 02 Kas 2008, 21:21

Ingilizcesi akordion Concerta, Almancasi Akordion,Fransizcasi Accordeon, Italyancasi organino olarak bilinir. Org gibi hava tuslu sazlardandir. Omuzlara asilarak çalinir. 1822 yilinda Berlin’de Busahmann ‘in handadin ve ya armanikasini elle icra edilecek sekile getirilmesi ile ilk sekli olustu. 1827’de Fransiz Buffet gelistirerek bugünkü sekline getirdi. 1872’de Avusturya’da ‘’Akordiyon’’ adiyla tanindi..

Ilk akordionlar diatonik ses sistemine göre yapilmisti, daha sonra 20. yy’da kromatik ses sistemine dönüstü. Ayni zamanda körüklü saz olan Akordeon körügünün açilip kapanmasi ile olusan hava basincinin pirinçten ( sari maddeden ) yapilmis dillere çarpmasi ile , dilleri titrestirip seslerin çikmasi saglanir. Iki kayisla omuzlara asilir. Sag el tuslara basmak suretiyle ezgiyi çalarken , sol el hem körügü hem de bas seslerin dügmelerini yöneterek sag ele tartim esligi yapar. Bas dügmelerinden ses akor halinde çikar. Çesitli ebatlarda yapilir. Ayrica ses tonunu degistiren dügmeleri de vardir. 48 ila 132 bas dügmesi bulunur. kendine has güzel ve tatli bir sesi, vardir. Türk müziginin renkli ve güçlü sazidir.

Resim
Forum Kurallarımız :kitap:

:gul: Nostaljim benim sitem :gul:


İyi şeyler, inandığında...
Daha iyi şeyler, sabrettiğinde...
Ve en iyi şeyler, hiç vazgeçmediğinde gelir.

Mevlana


Disable

“Müzik Aletleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir