🐝 Güzel Çalışmalar

Phpbb bilgi alışverişi

Moderatör: kaptangula

l3oomerangg
Yeni Üye

🐝 Güzel Çalışmalar

Mesaj gönderen l3oomerangg »

Merhabalar ismim Fatih,

phpBB üzerine güzel çalışmalarınız var gördüğüm kadarıyla. Benim pek php ve html bilgim olmadığı için yeni kurduğum forumda bazı şeyleri uyarlamakta sıkıntı yaşıyorum. Ama buraya yazmamın sebebi bu değil.

phpBB üzerine 10 sene önce genel bir forum açmıştım ve gayet güzeldi, fakat bir takım sıkıntılardan sonra kapatmak zorunda kaldım. Sonrada bu konuyla hiç ilgilenmedim.

Fakat gördüğüm kadarıyla 10 senede phpBB sistemleri çok fazla üzerine koymamış ve bana göre eklenti konusunda bayağı bir gerileme var. Diğer forumlarda olan bir çok eklentiyi, özelliği bulmak veya uygulamak zor.

En azından bir WYSIWYG editör bile halen sisteme adapte edilmemiş ve hatta şu an ki geçerli phpBB sürümleri için sağlıklı çalışan bir WYSIWYG editör eklentisi bile yok. Fakat bütün bunlara rağmen phpBB yi seviyorum. Geçen gördüğümde siteniz farklı bir temadaydı, sanırım Flat Style temasına yeni geçmişsiniz. Bundaki kategori sisteminizi açıkçası çok beğendim.

Keşke phpBB için çok farklı eklentiler yapan sağlam bir Türk ekip oluşturulabilseydi. Maalesef bizim Türkçe destek forumumuz bu konuda hiçbir adım atmamış, ya da attı ama tutmamış. Benim php veya html bilgim olsaydı bende çok farklı şeyler yapardım.

Ücretsiz hosting üzerinde yeni bir forumum var daha 20 günlük :) Bu aralar bayağı sıkıntıdayım iş bulmam lazım, yoksa ömrü fazla uzun olmayacak sitenin :)

Çalışmalarınızı takip ediyorum ve sizlere kolaylıklar diliyorum, umarım daha güzel şeyler yaparsınız.

Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
İletişim:

Re: Güzel Çalışmalar

Mesaj gönderen Ati10 »

hoşgeldin Fatih,
phpbb aslında çok yol aldı, bahsettiğin editör eklentisinin olmaması bir eskiklik sayılmaz, bildiğim kadarıyla buna benzer eklentileri var.
şu anda sitede phpbb nin yeni sürümünün güncellemesini yapıyorum, güncelleme tamamlandığında diğer temaya geçeceğim.
bu arada phpbb nin yeni sürümlerinde eklentileri siteye entegre etmek kolaylaşlatırılmış durumda

l3oomerangg
Yeni Üye

Görüşe göre değişir. Bana göre çok büyük bir eksiklik. Uzun süredir oynadığım bir oyunun IPB forumunda takılıyorum. 6 seneye yakın oldu ve direk Word'e yazar gibi herşey net. Bir konu hazırlarken herşeyi anında görmek önemli. Hatta kullanıcıların hiçbirisi BBCode muş, tagmış falan bilmiyor, zira öyle bir sistem yok. Yani kaynak BBCodeları da göremiyorlar. WYSIWYG editörler özellikle acemi kullanıcıların daha çok ilgisini çekiyor ve kullanımı kolay geliyor. Ha bizim gibi forum olayını bilenler, eskiden kalanlar için tag kullanmak sürekli önizleme yapmak sorun değil. Ama tabii onlar önizlemede yapmadıkları için işin aslında siteyi de fazla yormuyorlar. Ben sadece bir örnek verdim, bana göre 10 senede 1 taş üstüne koymamış phpBB.

Bir çok özelliğin artık standart olarak sisteme eklenmesi gerekirdi. Ya bir logo değiştirmeyi ve ortalamayı bile ya eklentilerle, ya da tema üzerinde oynayarak yapıyoruz :)

Diğer forumlardaki durumu bilmiyorum ama BBCode sisteminde hiçbir gelişme yok. Hala standart zorunlu parametreler var. Daha orada bile opsiyonel parametre ekleme seçeneği konulamamış. Bu nedenle de bir image BBCode'u için bile farklı varyant BBCode lar yaratmak gerekiyor. Standart sistemde BBCodeları kimin kullanabileceğinin izinleri bile yok sanırım, ya da ben göremedim.

Bu arada görmüşken şu WRAPIMG BBCode'unuzu deneyim bakayım işime yararsa sizden kodlarını isteyebilirim, isteyenin bir yüzü kara, vermeyen zenci tabi.

TEST

image  Bu bir test yazısıdır... Bu bir test yazısıdır..Bu bir test yazısıdır..Bu bir test yazısıdır..Bu bir test yazısıdır..Bu bir test yazısıdır..Bu bir test yazısıdır..Bu bir test yazısıdır..
image Bu bir test yazısıdır.. Bu bir test yazısıdır..Bu bir test yazısıdır..Bu bir test yazısıdır..Bu bir test yazısıdır..Bu bir test yazısıdır..Bu bir test yazısıdır..Bu bir test yazısıdır..

Yok benim yaptığımla aynı kod sanırım. Aynı sorun var.

Neyse başınızı şişirdim teşekkürler...

Kusura bakmazsanız sizden birşey rica edeceğim. Bu Flat Style'da benim sitemde bir sorun var. Normalde stil problemi olmaması lazım ama ne hikmetse stilden stile değişen bir problem. Sizin sitenizde bu sorun var mı test eder misiniz ?

Bir kullanıcı eğer Flat Style stilinde forumda dolaşıyorsa, başka bir kullanıcı aynı bölümdeki konuyu görüntüleyenler kısmında onu göremiyor. Hatta ana sayfadaki "Kimler Çevrimiçi" kısmında "Flat Style" kullanan bütün kullanıcılar, konu veya kategorileri görüntülüyor dahi olsalar, hepsi "Ana Sayfada" gözüküyor.

Edit : Ben sizin bu konuyu görüntülediğinizi şu an görebiliyorum mesela. Eğer "Flat Style" kullanıyorsanız bu sorun benim sitemde var sadece. Garip olan şu ki aynı kullanıcı "Prosilver" kullanıyorsa sıkıntı yok.

Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen Ati10 »

evet standart özelliklerinde pratik kullanıma hizmet edecek çok şeyler yapılmamış, ama kodlama konusunda iyiler.
WYSIWYG Editor, CKEditor, tinyMce gibi editörleri gördüğüm kadarıyla gönüllü kullanıcılar eklenti olarak geliştiriyorlar.
wrampimg resmin sağına veya soluna yazı yazma işine yarıyor, beğenirsen kodu veririm.

Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen Ati10 »

forumu görüntüleyenler konusunda sıkıntı yok, sadece siteye giriş yapmayan kullanıcılar dışarıdan göremez.
mesela bu başlığın altında şu an ikimizi görüyorum. bu başlığın altında forumu görüntüleyenlerin viewtopic_body.html içindeki kodu bu:

Kod: Tümünü seç

<!-- IF S_DISPLAY_ONLINE_LIST and U_VIEWONLINE -->
	<div class="stat-block online-list">
		<h3><a href="{U_VIEWONLINE}">{L_WHO_IS_ONLINE}</a></h3>
		<p>{LOGGED_IN_USER_LIST}</p>
	</div>
<!-- ENDIF -->
flatstyle de bu kod var.

l3oomerangg
Yeni Üye

Wrapimage kodu var bende. Ama kodda sorunlar var. Buradakini denedim aynı sorun var. Alt alta resim eklemek istediğinizde üst üste biniyor. Yani aynı hizada resim - yazı (birkaç satırdan oluşan), resim - yazı şeklinde eklenmiyor. Onun üzerine çalışacağım bir ara.

Sorun şu ki, şu an mesela 3.2.x de çalışan ve destek verilen bir WYSIWYG editör yok. Abondone olmuş bir Rin Editör var. CKEditör kullanan. En büyük sorunsa bu editörleri kullandığınızda sonraki sürümlerde tıkanmaları ve desteğin bitmesi. Bu sefer o eklentiyi kaldırmanız gerekiyor ve kullanıcılarınız doğal olarak ne oldu diyor. Ya da sürüm yükseltmeyeceksiniz ama o da bir yere kadar. Zira bu sefer eski sürüm desteğini kaybediyorsunuz. phpBB nin 3 versiyonuna ilk geçtiği zamanlarda eklenti meraklıları daha çoktu. Çok kullanışlı eklentiler vardı. Hatta birkaç tane WYSIWYG editör vardı. Şimdi bir tane bulabilirseniz öpün başınıza koyun ve sorunları çok. Bu editörlere özel BBCode eklemekse ayrı bir sıkıntı. Tabii ki arka planda yaşadıkları sıkıntıları bilemiyorum bu eklentileri geliştirirken. Sonuç itibariyle php, HTML ve İngilizce eksikliği olduğu için bu eklenti yazarlığı mevzusuna giremiyorum. Ama bilgim olsaydı kesinlikle bu konuda birşeyler yapmaya çalışırdım...

Ben birkaç sıkıntıdan bahsettim ki aslında bunlar önemli sıkıntılar, kafamda o kadar çok sıkıntı var ki anlat anlat bitmez. Ayrıca phpBB için şu an portal bile bulamıyorum. Siteyi portal tarzı kuracaktım ama önce forum bazlı kurayım dedim. Portalla sonra ilgilenirim dedim. Şu an phpBB3 üzerine çalışan bir tane Portal bulamadım. Koskoca 10 senede phpBB bence çok yerinde saymış ve işin kötü tarafı sürekli olarak eklenti yazarlarını kaybediyor. Yani bu sistemden bir cacık olmaz diyen çekip gitmiş. Gerçekten eklenti konusunda çok büyük sıkıntılar var...

Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen Ati10 »

board3 portal birkaç kod düzeltmesiyle hala çalışıyor.
yeni sürümü çıkmadı. portal eklentileri de editörler gibi versiyon yenilemelerine yetişemiyor ve güncelliğini kaybediyor, phpbb resmi olarak bir portal geliştirse iyi olurdu.
bir tema bile versiyon yenilemede sıkıntı yaratıyor, şu anda 3.3.0'a güncelleme yaptıktan sonra, flat style de navbarın siyah rengi gitti. beni de meşgul etti bu akşam :D

l3oomerangg
Yeni Üye

Re: 🐝 Güzel Çalışmalar

Tekrar merhabalar,

Acaba diyorum phpBB extension database'de yayınlanacak tarzda eklentiler üzerinde çalışabilir miyiz ?

Yani bir proje ekibi gibi düşünebiliriz. Şahsen benim İngilizce, php ve HTML bilgim olmasa da öğrenmeye açığım ve meraklıyım bu konularda. Ayrıca proje üretme konusunda da iyiyimdir :)

Baktığım zaman phpBB 3.2.x üzerinde bile çalışan adam gibi bir "Ziyaretçiden İçerik Gizleme" eklentisi yok.

Aslında bu eklentinin normal halinin çok basit olduğunu düşünüyorum. Mevzu ise bunu bir eklenti database'inde yayınlanacak bir eklenti haline getirebilmek. Benim kafamdaki ise standartların dışında bir "içerik gizleme" olayı.

Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen Ati10 »

Merhaba,
phpbb eklenti veritabanında yayınlanmak üzere eklentiler yapmak güzel ama zorlu bir süreç, zaman ayırmak gerekiyor.
proje ekibi gibi bir ekip oluşturma fikri güzel. bence bir eklenti hazırlayıp yayınlamaktan daha önemli. zaten böyle bir ekiple beraberinde eklentiler de gelir.
Türkiye phpbb kullanıcıları için görünen en önemli ihtiyaç destek ihtiyacı. şu anki türkçe destek siteleri yetersiz; phpbb'yi yeteri kadar tanıtıp sevdiremiyorlar; destek forumlarında destek talepleri karşılanamıyor, kullanıcıların soruları havada kalıyor.
Bu nedenle, bir destek sitesi yapıp hizmet vermek ama bunun yanında farklı projelere duyarlı bir ortam oluşturmak daha iyi olabilir.
phpbb destek gibi faaliyetler gönüllülük esasına dayalı olduğu için yeteri kadar fedakarlık yapılmıyor. ama başarılı bir destek sitesinin reklam gelirleri olabilir, hazırlanan projeler ile bağış elde edilebilir. bu destek sitelerinden farklı hizmetlerin tanıtımı ve yönlendirmesi de yapılabilir.(örneğin web tasarım, danışmanlık, eğitim v.s.), sosyal medya etkili kullanılabilir ve gelişmeye açık bir ortam oluşturulabilir.
bana gelince, bu tür fikir ve çabaları her zaman desteklerim.

l3oomerangg
Yeni Üye

Kod parçacığı şeklinde birşeyler yapmak hem verimli değil, hem de kaldırılmak istendiğinde sıkıntılı. Ayrıca her stil için ayrı ayrı ayarlaman gerekebiliyor.

Sadece eklenti veritabanı sistemini çözmek gerek. Aslında sql kısmı dışındaki kısımlar basit kısımlar. Listener.php ve Smyfony olayları var. Diğer kısımlar altına ekle, üstünden çıkart tarzı şeyler anladığım kadarıyla. Listener.php'nin olayı sanırım eklentinin nerelerde değişiklik yaptığını ve kaldırılmak istendiğinde hiç bozmadan değişiklikleri geri almak için. İngilizcen varsa benden daha iyi bilirsin, bakmışsındır sanırım bu olaylara.

TR Destek sitesi yetersizden ziyade yanlızlaştırılmış. Gördüğüm kadarıyla tek başına ESQUARE ilgileniyor ki o da bıkmış, siteyi kapatıp gidecek gibi duruyor :)

Eklenti sistemi daha güzel, fakat daha zor bir hale getirilmiş, bundan dolayı da az bilgisi olan ve birkaç kod parçacığı ile eklenti yazarlığına soyunanlar kaybolmuş. İlgi azalmış. 10 sene önce 3.0.x zamanlarında aradığın bir eklenti için birkaç seçenek bile bulabiliyordum. Şimdi en temel eklentileri bulmakta sorun yaşıyorum.

Şu an yeni bir Türkçe destek sitesi kurmak sadece zaman kaybı olur bence. Zira phpBB nin üzerindeki ilgi her geçen gün kayboluyor ve kaybolmaya devam edecektir bu şekilde. Şahsen ben aradığım eklentileri bulamadıkça, farklı bir sistem denemeyi düşünüyorum. MyBB ye göz atabilirim belki bir ara, bilemiyorum. Ama arzu ettiğim bu değil.

Ki komple bir destek sitesi demek bana göre en az 10-20 kişilik bir ekibin yapması gereken bir iş. Bu işi 3-4 kişi yapmaya kalkarsa herkes tüm zamanını siteye ayırması gerekir ki, bu da ihtimal dahilinde değildir bence. Ayrıca bu kişilerin php, HTML, İngilizce, Sql gibi konularda çok iyi bilgisinin olması gerekir. Bunu kaldıracak bir ekip şu zaman şartlarında mümkün değil gibi.

Bense kendi çalışmalarımızı yapıp, önce eklentiyi kod parçacıklı yamalar şeklinde hazırlayıp, daha sonra ise eklenti veritabanına uyumlu halde yayınlanacak hale getirecek bir ekip olmasını daha doğru buluyorum. Güzel eklentiler ortaya çıkartabilirsek ücretsiz bir hosta, ücretli bir domainle sadece kendi eklentilerimizin tanıtım ve destek forumu tarzında birşey açabiliriz. Kısacası sadece domain ücreti ödeyerek bağış toplayabiliriz.

Adamlar burada benim dediğim tarzda bir ekip kurmuşlar. Siteleri çok güzel ama eklentileri aynı derecede güzel değil bence. Aslında çok zorlu ve meşakkatli eklentilerde var. Fakat genele fayda konusunda zayıf bence.

Ha bu işi kim yapıcak dersen :) Liderlik yapacak ve ekip oluşturacak bir kişi lazım (ki o kişi ben değilim). Ben fikir üretmeyi severim. Kodlamayı da öğrenmeye çalışırım. Ama önemli olan aslında birilerinin bir yerlerden başlaması. Burada bir kaptangula arkadaş var sanırım bu konularda bilgisi olan ve bir de sen varsın. Yaşlarınızı bilmiyorum ama benim yaşım 41.

Bir girişimde bulunmayı düşünürseniz, canlı bir toplantı yapılır, fikirler sunulur, neler yapılabileceğine bakılır ve karar verilirse ufaktan projeler üretilmeye başlanır. Ama dediğim gibi birilerinin kıvılcımı ateşlemesi lazım.

Şahsen ben tek bir genel eklenti ve yanına birkaç proje daha yapmayı düşünürdüm. Fakat bu eklentiye adım adım yeni özellikler eklerdim. Her sürümde bir özellik.

Mesela phpBB Portal olayı şu an büyük bir boşluk. Ama ilk etapta yapılamayacak kadar büyük bir proje olur.

Bazılarından bahsettim ama şöyle bir kaç not düşeyim.
  • Ziyaretçilerden İçerik Gizleme
  • Ana sayfada son mesajların solunda kullanıcı avatarı (sizin sitede var ama genel anlamda doğru çalışanı yok, muhtemelen avatarlarınız stabil kare şeklinde olduğu için sizde sorun yok ama benim bulduğum (ki 3.1 için yayınlanmış) benim forumdaki avatarlarda sıkıntılı )
  • Otomatik forum logo ayarlama sistemi
  • WYSIWYG Editör (bu şu an yeni bir ekibi aşar, teferruatı çok)
  • Forum ana sayfada son mesaj sütun genişliğini otomatik ayarlama,
  • Forum genişliğini otomatik ayarlama.
  • Spoiler BBCode (standartların dışında)

Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen Ati10 »

l3oomerangg yazdı:
11 Oca 2020, 20:56
Adamlar burada benim dediğim tarzda bir ekip kurmuşlar. Siteleri çok güzel ama eklentileri aynı derecede güzel değil bence. Aslında çok zorlu ve meşakkatli eklentilerde var. Fakat genele fayda konusunda zayıf bence.

Ha bu işi kim yapıcak dersen :) Liderlik yapacak ve ekip oluşturacak bir kişi lazım (ki o kişi ben değilim). Ben fikir üretmeyi severim. Kodlamayı da öğrenmeye çalışırım. Ama önemli olan aslında birilerinin bir yerlerden başlaması. Burada bir kaptangula arkadaş var sanırım bu konularda bilgisi olan ve bir de sen varsın. Yaşlarınızı bilmiyorum ama benim yaşım 41.
phpbb studio olarak güzel çalışmalar yapıyorlar. bir şeyler bilen ve meraklı ekip oluşursa güzel şeyler çıkıyor. ancak bu işlerde süreklilik gerekiyor. bir eklenti hazırladığında, daha sonra çıkabilecek sorunları çözmek yetmiyor, güncellemeleri de zamanında yapmak gerekiyor. bir zamanlar almanya'dan bir arkadaş kendi çalışmalarını paylaşmak, eklenti geliştirmek için site kurup birşeyler yapmıştı. ama üzerine bir kaç güncelleme gelince silindi gitti.

ben yeteri kadar zaman ayıramıyorum, önceleri uykusuz geçen gecelerimi hatırlıyorum da artık o enerji ve merak yok. sadece ilgimi çeken ve kapasitemi aşmayan özelleştirmelerle bir yere kadar ilgileniyorum. ama yine de bir kaç gönüllü bir araya gelip, gelip geçici bir hevesle değil, devamlılık anlayışıyla, keyifli bir hobi gibi çalışmayı göze alabilirse böyle bir ekibin parçası olmak isterim. böylelikle bazı fikirler daha kolay ortaya çıkar ve kimsenin aklına gelmeyecek şeyler de ortaya çıkabilir. mesela ben phpbb'den bir e-ticaret sitesi yapmayı arzu ediyorum.

l3oomerangg
Yeni Üye

Projeleri kişiler sahiplenirse o sıkıntı olur. Önemli olan her yapılan projenin ortak olarak sahiplenilmesidir. Bir grup oluşabilir ve bu gruba insanlar girip çıkabilir. Grup genişleyebilirde zaman içerisinde. Sonuçta ben hevesliyim ama 1 ay sonra ne olacağım belli değil. Yani bir arkadaş proje geliştirip hazırladıktan sonra, gruptan ayrılırsa, diğer bir ekip üyesinin o projenin güncellenmesine devam etmesi gerekir. Ha herkes kendi projesini sahiplenecekse zaten ortada gerçekte bir oluşum yoktur. Sadece bir araya gelip, birbirlerine destek olan bir grup vardır o kadar.

Daha öncede yazdım phpBB yapımcılar eklenti konusunda daha güzel ve stabil bir sisteme geçmişler. Fakat bunun amatör ve hevesli gelişimcilerin önünü keseceğini ve eklenti geliştirmelerinin duracağını hesap etmemişler. Şu an ki durum bu benim gördüğüm kadarıyla. Resmen eklenti geliştirme olayı sadece profesyonellerin eline kalmış. Onlarda basit eklentilerle ilgilenmiyorlar.

Bir önceki mesajda yazdığım eklentiler bile bulunamıyorsa bir sistemde o sistemi kim niye kullansın ? Ben forum kullanımı ve yönetiminden anlarım ama php, html, sql vs. çok detaylı anlamam. Aburcubur ondan üç, bundan beş anlarım. Mantığım var az çok kendimde çözerim bazı şeyleri. Fakat o kadar basit eklentileri bile bulamıyorum ki kafayı yedim 20 günde. Bir eklentiyi bulmak veya kod parçacığı ile çözmek için günlerimi harcayınca açtığım forumla ilgilenemiyorum, geliştiremiyorum. Kısacası bu işler zor.

Her güzel olan şeyde aslında doğru olan şey değildir. Mesela ben bir konu hazırlarken tüm detaylarını hazırlayıp sunarım genelde. İnsanların kafasında soru işareti kalmamasına çalışırım. Bu seferde kimse soru sormadığı için konuya ilgi yok görünür. Teşekkür bile edilmez, heves kaçar. phpBB'de güzel birşey sunmuş görünüşte ama yanlış yapmış eklenti sistemi konusunda.

Neyse bu konu uzar gider, ama biz birşey yapamayız. Belki ilerde diyelim bakalım.

Sizlere kolay gelsin...

Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen Ati10 »

l3oomerangg yazdı:
  • Ana sayfada son mesajların solunda kullanıcı avatarı (sizin sitede var ama genel anlamda doğru çalışanı yok, muhtemelen avatarlarınız stabil kare şeklinde olduğu için sizde sorun yok ama benim bulduğum (ki 3.1 için yayınlanmış) benim forumdaki avatarlarda sıkıntılı )
bir tane simple WYSIWYG Editor eklentisi:
https://www.phpbb.com/customise/db/exte ... lewysiwyg/

l3oomerangg
Yeni Üye

Ati10 yazdı:
15 Oca 2020, 15:09

bir tane simple WYSIWYG Editor eklentisi:
https://www.phpbb.com/customise/db/exte ... lewysiwyg/
Teşekkür ederim. Şu an desteği devam etmeyen Rin Editör'ü kullanıyorum. Henüz bir sıkıntısı ile karşılaşmadım. Bunun daha detaylı ve yerleşik BBCode'ları var. Fakat diğerini de inceleyeceğim. Sonuç itibariyle desteği devam eden bir eklenti her zaman daha iyidir.

https://www.phpbb.com/community/viewtopic.php?t=2427126

Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen Ati10 »

l3oomerangg yazdı:
ziyaretçilerden ve/veya üyelerden içerik gizleme ile ilgili geliştirilmekte olan bir eklenti var, eklentiyi BURADAN inceleyip indirebilirsiniz.

Disable

“PhpBB Tartışma/Araştırma” sayfasına dön