Fotoğraf makinası nasıl çalışır?

Fotoğrafçılığın incelikleri, dünü, bugünü yarını..

Moderatör: kaptangula

Cevapla
Kullanıcı avatarı
kadirşinas_87
Yeni Üye
Mesajlar: 16
Kayıt: 31 Eki 2006, 20:27
Konum: Kocaeli

Fotoğraf makinası nasıl çalışır?

Mesaj gönderen kadirşinas_87 »

Bu bölümde sizlere bir fotoğraf makinasının temel olarak nasıl çalıştığını anlatacağım.

Ne kadar kompleks olursa olsun , aslında fotoğraf makineleri temelde ışık geçirmez birer kutudurlar . Makinenin ön kısmında , ışığın içeri girmesini sağlayan ve genellikle açıklığı değiştirilebilinir bir diyaframı olan objektif ; arka kısmında ise, görüntünün kalıcı bir kaydını yapabilen , ışığa duyarlı bir film vardır .

En basitinden en gelişmişine dek bütün fotoğraf makinalarının dört temel ortak parçası vardır: objektif, diyafram, obturatör ve vizör. Konudan (süjeden) gelen ışık önce objektifte toplanır ve odaklanır. Sonra, diyaframdan, yani objektifin içindeki bir diskin ortasında bulunan delikten geçerek obtüratöre ulaşır. Fotoğraf makinalarının çoğunda obrüratör filmin tam önüne yerleştirilmiştir. Obrüratör ışığı geçirmeyen bir perdedir. Fotoğraf çekerken belli bir süre açık kalarak objektiften gelen ışığın film üzerine düşmesini sağlar.Vizör ise makinayı konuya hedeflemeye yönelik bir düzenektir.

Dijital fotoğraf makinesinde ise ayrıca iki emel bileşen dah vardır; Ekran, hafıza. Ekran fotoğrafı çekilecek nesne ve temanın görüntülediği küçük bir monitördür. Bir çok mercekten oluşan objektif resim sahnesinden yansıyan ışınları bir araya getirir ve resim algılayıcıda izdüşümlerini oluşturur ve bu düzenlenir.Düzenlenen resimde hafıza kartına kayıt edilir.


Karton Kutudan Fotoğraf Makinesi Yapmak

Aslında başlığımız biraz garip gelse de basit bir ayakkabı kutusu , mutfak folyosu ve bir negatif film kullanarak oldukça net bir görüntü verebilen fotoğraf makinesi yapabilirsiniz . Önce kutunun yan yüzüne irice bir delik açıp , folyoyu deliği kapatacak şekilde kutuya bantlayın . Folyonun kenarlarından ışık sızdırmamasına dikkat edin . Sonra bir iğneyle folyonun ortasına düzgün , temiz bir delik açın .Karanlık bir yerde kutunun iç yüzeyine , iğne deliğinin tam karşısına gelecek şekilde İSO 100 negatif filmi bantlayın . Emülsiyonlu yüzü dışa gelmesine dikkat edin . Kutunun kapağını kapatın ve ışığı açmadan önce kutuyu siyah bir kumaş parçasıyla örtün . Şimdi kutuyu parlak gün ışığına çıkartarak sabit duran bir konuya yöneltin ve iğne deliğinin ucunu yavaşça açın . 2-3 saniye sonra deliği
kumaşla kapatın ve yine mutlak karanlıkta filmi banyo yapmak üzere kutudan çıkartın .
''Eleştirmenler dostlarımızdır, bize hatalarımızı gösterirler.'' (Benjamin Franklin)

Cevapla
Disable

“Fotoğrafçılık” sayfasına dön