Eklenti İsteği : addHEADCode

Phpbb bilgi alışverişi

Moderatör: kaptangula

l3oomerangg
Yeni Üye

Eklenti İsteği : addHEADCode

Mesaj gönderen l3oomerangg »

Merhaba Atilla bey,

Vaktiniz var mı bilmiyorum ama yapabileceğinizi düşündüğüm bir eklenti talebinde bulunmak istiyorum.

Şöyle ki bazı BBCode'lar kullanırken, bazen HEAD bölümünde olması gereken kodları BBCode içerisine yazmamız gerekiyor ve dolayısı ile bu kodlar, hem BODY kısmında yer alıyor, hem de aynı BBCode bir sayfada kaç kere kullanılmışsa sürekli tekrar ediyor.

Örnek vermem gerekirse;

BBCode tanımlarken bir CSS dosyasına link vermek gerektiğinde, normalde HEAD bölümünde olması gereken kodlar, mesaj içerisinde sürekli tekrarlanıyor.

Bu tarz BBCode'ları şu an oldukça farklı amaçlar için kullandığımı düşünürsek sayfayı sürekli hem şişiriyor, hem de HTML yazım kurallarına uymuyor sanırım.

ACP üzerinde bir bölüm açarak, BBCode ların kullanıldığı standart HTML sayfalarının (viewtopic_body.html gibi)HEAD kısımlarına eklenecek bir editör kısmı açılabilir diye düşündüm.

Tabii bu eklentinin tüm stillerde de çalışması gerekiyor.

Vaktiniz olursa belki bu konuya bir el atarsınız diye şansımı deneyim dedim.

Şimdiden teşekkürler ve hayırlı günler...

Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
İletişim:

Re: Eklenti İsteği : addHEADCode

Mesaj gönderen Ati10 »

merhaba,
bu eklenti isteğiniz yine üzerinde düşünülmesi gereken bir konu. ama bu tür bir eklentiye bence gerek yok.
bbcode ile ilgili bir eklenti düşünüldüğünde kullanılacak css kodu veya script basitçe html sayfası olarak INCLUDCSS veya INCLUDEJS ile entegre ediliyor. bu yöntem ile eklenen css veyascript, bbcode içinde sürekli tekrar etmiyor, yani her mesajda tekrar etmiyor. eğer bu kodları bbcode içine atarsanız sürekli tekrar eder hatta script eklediyseniz ikinci tekrarda çalışmaz.

eğer bir eklenti yapmadan sadece bir bbcode düşünüyorsanız, basit yöntem şu olabilir:
bbcode'da kullanmak istediğin CSS kodunu phpbb'nin kendi css dosyasına eklemek (örneğin: common.css dosyasına)

aslında bu öneriyi daha önce BURADA yapmışım.

bu arada, yeni bir eklentiye odaklanamıyorum, bu aralar tamamen android uygulama geliştirme işine odaklandım.

l3oomerangg
Yeni Üye

Ben CSS olayını sadece örnek olarak vermiştim. Bu yeri geliyor tanımlanması gereken bir javascript olabiliyor veya başka birşey olabiliyor.

Açıkçası includeJS olayını bilmiyorum, araştırırım.

Orjinal CSS dosyasına dokunmuyorum. StyleSheet.css üzerinden kendi özel CSS tanımlamalarım için oluşturduğum dosyayı import ediyorum. Fakat bu yöntemde şöyle bir sorun var. Ben CSS dosyasına sürekli yeni bir tanımlama ekliyorum. Dolayısı ile stylesheet.css ile konum belirtemediğim için (en azından ben beceremedim) tüm stiller için her CSS dosyasında değişiklik yaptığımda dosyayı kopyalamam gerekiyor stillerin altına.

Bu da zahmetli bir yol olduğu için, styles klasörü altındaki all klasörünün altında duran kendi ayarladığım CSS dosyasını BBCode ile linkrel vererek kullanıyorum.

Ha eğer stylesheet.css içerisinde bir css dosyasını import ederken, başka klasördeki bir css dosyasını tanımlayabiliyorsak CSS ile ilgili kısımla sorunum kalmaz. Ama javascript olayını nasıl yapacağımı bilmiyorum....

Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen Ati10 »

css dosyasına yeni bir tanımlama ekleme işini yine aynı css dosyasına yapıyorsan sıkıntı olmaz.
INCLUDJS konusuna gelince:
örnek: overall_footer.html dosyasında bir kaç örnek var:

Kod: Tümünü seç

<!-- INCLUDEJS forum_fn.js -->
gibi.
bu arada,
phpbb nin orijinal sayfasına müdahale etmeden yapmak istediğinde bunu ancak bir eklentiyle yapabilirsin.

l3oomerangg
Yeni Üye

css dosyasına yeni bir tanımlama ekleme işini yine aynı css dosyasına yapıyorsan sıkıntı olmaz.
Bu kısmı çok anlamadım ama şöyle söylim.

Diyelim ki, customize.css diye bir CSS dosyam var. Bu CSS dosyamı styles\all\theme altında tutuyorum. Bu CSS dosyama sürekli yeni tanımlama yapıyorum ama bunu stillerin kendi stylesheet.css leri üzerinden import edemiyorum. Zira import komutu ile farklı bir klasördeki CSS dosyasını import etme işini bulamadım. import edilecek CSS dosyasının İlla stylesheet.css dosyasının olduğu klasörün altında olmasını istiyor.

Forum adresimde de 10 tane stil kullanıyorum. Customize.css dosyasını tüm stillerin kendi theme klasörü içerisine kopyalayarak, kendi stylesheet.css leri üzerinden import edebilirim. Fakat bu dosyada yaptığım her değişiklikte aynı dosyayı alıp bütün stillerin altına tekrar kopyalamam gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen Ati10 »

farklı bir klasörden css dosyasını import etme akılcı bir çözüm değil, zamanla dosyaların işlevleri birbirine karışabilir.
en mantıklısı bir eklenti ile yapmak.
geçici çözüm için belki şunu yapabilirsin:
css kodunu aktif olarak kullandığın herhangi bir eklentinin css dosyasına veya eklentiye dosya olarak ekleyebilirsin..
bu arada, farklı bir klasörden css dosyasını eklemek için şu işine yarar belki:

Kod: Tümünü seç

<!-- INCLUDECSS ../theme/dosya.css -->

Disable

“PhpBB Tartışma/Araştırma” sayfasına dön